9 listopada w Miejskim Domu Kultury w Kole rozstrzygnięto konkursu na projekt pomnika ofiar nalotu niemieckiego na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna. Nalot miał miejsce 2 września 1939r. w Kole. Zginęło wtedy co najmniej sto kilkadziesiąt osób, a dalszych kilkadziesiąt zmarło z powodu odniesionych ran.
Podczas uroczystości uczniowie miejscowego liceum przedstawili montaż słowno-muzyczny z fragmentami wspomnień świadków niemieckiego bombardowania dworca kolejowego w Kole i pociągu ewakuacyjnego z Krotoszyna.
W dalszej części uroczystości organizatorzy konkursu: burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą Grzegorz Mokrzycki oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marianna Grabowska wręczyli nagrody uczniom Zespołu Szkół Plastycznych, autorom trzech projektów wyróżnionych w konkursie. Laureatów wyłoniła 3 października komisja konkursowa, w skład której wchodził m.in. Ryszard Czuszke, wiceburmistrz Krotoszyna.
Realizowany będzie projekt autorstwa Aleksandry Zdrodowskiej, który w konkursie zajął pierwsze miejsce. Wojciech Wierciński, przedstawiciel naszego Urzędu Miejskiego, wręczył upominki od władz Krotoszyna autorom nagrodzonych projektów oraz paniom Teresie Brzosce i Marii Wilk, które opiekują się zbiorową mogiłą ofiar nalotu.
Na zakończenie spotkania Edward Jokiel podziękował młodzieży szkół Koła za program artystyczny i aktywny udział w konkursie na projekt pomnika (14 projektów) oraz władzom Koła, mieszkańcom za opiekę nad zbiorową mogiłą. Wyraził nadzieję, że we współpracy z władzami Krotoszyna uda się godnie upamiętnić ofiary nalotu, umieszczając na pomniku tablicę z ich nazwiskami.
Znamy z imienia i nazwiska ponad sto ofiar nalotu. Zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o pomoc w ustaleniu nazwisk pozostałych ofiar. Ponadto prosimy o zgłaszanie danych osób, które przeżyły nalot. Informacje te będą pomocne w uzyskaniu pełniejszych informacji o ewakuowanych rodzinach oraz o tym tragicznym zdarzeniu. Wkrótce zostanie opublikowany kolejny wykaz ofiar i pasażerów pociągu ewakuacyjnego.
Dane kontaktowe zespołu historyków-regionalistów:
Edward Jokiel, tel. 693 996 966, e-mail:
Antoni A. Korsak, tel. 514 312 848, e-mail:
Michał Pietrowski, tel. 694 621 289, e-mail:
Antoni A. Korsak
Fot. archiwum A. Korsak