W piątek 1 lutego w urzędzie miejskim odbyło się podsumowanie naszego konkursu plastycznego „Święta w Krotoszynie”.
Zaprosiliśmy na nie wszystkich autorów, było ich siedemnaścioro. Młodzi artyści przyszli wraz z opiekunami.
Burmistrz Julian Jokś przywitał uczestników spotkania. Dzieci miały okazję, by opowiedzieć, co dostały pod choinkę. Burmistrz zrewanżował się, opowiadając w skrócie historię krotoszyńskiego ratusza, który jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem naszego miasta i pojawił się także na kilku rysunkach konkursowych. Potem dr Jacek Kępa, naczelnik wydziału promocji, opowiedział krótko o dziejach herbu Krotoszyna. Większość dzieci umieściła herb, w różnym charakterze, w swoich pracach, nie zawsze rysując go prawidłowo. Aby utrwalić wiedzę o tym ważnym dla nas symbolu, sekretarz gminy Beata Pospiech wręczyła każdemu z autorów prac znaczek herbowy do przypinania na ubraniu.
Przedstawicielka jury konkursu Izabela Bartoś z wydziału promocji odczytała werdykt, po czym burmistrz Jokś, wraz z naczelnikiem i panią sekretarz wręczyli dyplomy i nagrody zwycięzcom. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki miejskie.
Przed opuszczeniem budynku dzieci i ich opiekunowie obejrzeli salę nr 39, dumę urzędu, z pięknymi, starymi malowidłami, oraz stanowisko monitoringu miejskiego obsługiwane przez strażników.
Wyniki
Przy ocenianiu prac jurorzy dużą wagę przykładali do obecności elementów lokalnych w obrazie świąt. Liczyli na to, że konkurs zwróci uwagę uczestników na codziennie widziane otoczenie i pozwoli im poczuć radość tworzenia przy utrwalaniu tego obrazu.
W kategorii klas I – III za najlepsze prace jury uznało następujące dzieła:
- Julii Bondzior, lat 9, SP1 – najciekawsza praca, pochwała za kompleksowy obraz życia rodzinnego z krotoszyńskim ratuszem w tle - miejsce I;
Julii Marszałek, lat 8, SP Biadki – obraz sylwestrowej nocy z fajerwerkami nad ratuszem dobrze osadzony w realiach krotoszyńskich;
Macieja Pacholczyka – pochwała za próbę oddania uroku krotoszyńskiej fontanny.
Wyróżnienia jury przyznało:
Aleksandrze Pietraszewskiej, lat 9, SP1 – praca jest śliczna, jej kompozycja, staranność wykonania i gwiazdowy nastrój godne pochwały, ale słabo związana z naszym miastem;
Filipowi Wachowiakowi, lat 9, SP1 – pomimo niedostatków warsztatowych praca przyciąga oczy naturalnością dziecięcego spojrzenia i autentyczną pasją.
W kategorii klas IV – VI wystartowały tylko trzy osoby, całą trójkę jury zdecydowanie pochwaliło:
Olgę Panek, lat 10, SP 7 – za staranność wykonania i promocję krotoszyńskiego muzeum;
Monikę Jadczak, lat 11, SP 1 – za czarodziejski nastrój świątecznej nocy na Rynku w Krotoszynie;
Jagodą Wiatrak, lat 12, SP 3 – za promocję ratusza i Gwiazdora na krotoszyńskim Rynku.
Niestety, nikt z uczestników konkursu nie narysował ani naszego nowocześnie przygotowanego do oglądania filmów kina Przedwiośnie, ani krytej pływalni Wodnik. Nieco zmartwiło to gospodarzy tych obiektów: dyrektora Wojciecha Szuniewicza i dyrektora Jacka Cierniewskiego. Aby młodzi rysownicy nie zapominali w przyszłości o tak ważnych miejscach naszego miasta, obaj dyrektorzy ufundowali bilety wstępu dla zwycięzców konkursu. Laureatki konkursu z kategorii starszej otrzymały więc dodatkowo dwuosobowe bilety do kina, z terminem ważności do końca czerwca. Natomiast pięciororo nagrodzonych i wyróżnionych z kategorii młodszej otrzymało zaproszenie na godzinny pobyt w kręgielni w budynku Wodnika, w terminie do uzgodnienia.
Wszystkie prace konkursowe do obejrzenia w galerii poniżej. Oryginały można oglądać do 10 lutego w gablocie na parterze Urzędu Miejskiego w Krotoszynie przy ul. Kołłątaja 7.