Podczas lutowego posiedzenia Komisji Budżetowo-Gospodarczej radni rozmawiali między innymi na temat wprowadzenie budżetu obywatelskiego w gminie Krotoszyn.
Zdaniem radnego Miłosza Zwierzyka należałoby wydzielić z budżetu miasta pulę środków, która zostałaby przeznaczona na realizację zadania wybranego przez mieszkańców. W ciągu roku mieszkańcy gminy Krotoszyn mieliby możliwość zgłaszania swoich propozycji do ujęcia w budżecie obywatelskim (budowa drogi, placu zabaw itp.) Wnioski te podlegałyby weryfikacji pod kątem możliwości realizacji. Te najlepsze mogłyby zostać poddane pod głosowanie mieszkańców. Ten uznany za najlepszy zostałby zrealizowany.
Radnego poparła Natalia Robakowska.
Burmistrz dowodził, że konstruowanie budżetu opiera się na wnioskach, które zgłaszane są przez przedstawicieli mieszkańców – radnych, rady sołeckie, rady osiedli. Co roku wpływa do urzędu całe mnóstwo wniosków, część z nich zostaje uwzględniona w budżecie. Mieszkańcy mają więc możliwość współdecydowania w wydatkowaniu pieniędzy z gminnego budżetu.
Pozostali radni wypowiadali się w podobnym tonie. Radny Kierzek stwierdził, że w ramach jednego osiedla trudno czasami dojść do porozumienia w sprawie podziału środków – Nie wyobrażam sobie dyskusji z całą gminą – stwierdził. – Moim zdaniem to by wprowadziło duży chaos. Przy wyborze zadań do budżetu i tak mamy problem z wyborem.
Zdaniem Zofii Jamki zebranie sołeckie dokładnie realizuje założenia budżetu obywatelskiego, w końcu przychodzą na nie mieszkańcy i zgłaszają swoje potrzeby, wnioski i uwagi.
Radny Pospiech pytał – Po co następny twór? Jego zdaniem gdyby były możliwości finansowe, raczej należałoby dołożyć pieniędzy radom osiedlowym i sołectwom.
Skarbnik Grzegorz Galicki, stwierdził że nie jesteśmy przygotowani do realizacji budżetu obywatelskiego, chociaż to pomysł bardzo ciekawy. Samorządy zaciskają pasa w każdej dziedzinie, a wydzielenie dodatkowych środków na budżet obywatelski oznacza, że te pieniądze trzeba skądś zabrać. Zasugerował powrót do tematu kiedy będzie gminę stać na jego realizację. Ze skarbnikiem zgodził się wiceburmistrz Ryszard Czuszke.
Pomysł wprowadzenia budżetu obywatelskiego poddano pod głosowanie. 6 radnych było „przeciw”, za wprowadzeniem głosowało 2 radnych.
(mm)