Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45821494
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Rewitalizacja coraz bliżej

W piątek 15 marca w krotoszyńskim magistracie  Julian Jokś, Burmistrz Krotoszyna oraz Krzysztof Antczak, dyrektor poznańskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego  podpisali umowę zgodnie z którą BGK udziela  gminie pożyczki  w wysokości 8.112.300 zł  w ramach inicjatywy JESSICA na realizację rewitalizacji centrum Krotoszyna.

 

Podczas spotkania burmistrz wspomniał, że najprawdopodobniej po raz ostatni rynek był przebudowywany przed wojną, a rewitalizacja będzie trochę powrotem do korzeni. Burmistrz zdementował pogłoski o całkowitym zamknięciu rynku, jednak  jak powiedział – pierwszeństwo dajemy pieszym. Podkreślał, że zwiększeniu ulegnie ilość miejsc parkingowych.

Franciszek Marszałek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej, wyraził nadzieję, że w nurt rewitalizacyjny włączą się też właściciele kamienic, którzy również mogą skorzystać z pożyczek w ramach programu JESSICA.

Przypomnijmy, że rewitalizacja śródmieścia Krotoszyna została wpisana w Strategię Rozwoju Miasta i Gminy Krotoszyn na lata 2005-2014. W 2007 roku opracowano koncepcję rewitalizacji nieruchomości i centrum Krotoszyna. Zakres prac, zgodnie z opracowaną koncepcją, zakładał modernizację nawierzchni ulic, renowację elewacji budynków i dachów, wykonanie małej architektury i zieleń, jak również wymianę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oświetlenia ulicznego.

Jednym z elementów rewitalizacji była zakończona w 2011 roku modernizacja ulicy Rynkowej wraz z zagospodarowaniem zieleni na przyległym terenie. Ulicę przebudowano gruntownie. Rynkowa zyskała nawierzchnię z kostki granitowej i  została zamknięta dla ruchu kołowego, zyskując spacerowy charakter. Przy okazji prowadzonych prac urządzono również zielony skwerek obok Muzeum Regionalnego, utworzone zostały dodatkowe miejsca odpoczynku oraz ścieżki. Ulica zyskała nowe oświetlenie w postaci stylizowanych lamp.

W marcu 2011 roku podpisano umowę ze zdunowską firmą Stanisławski na wykonanie projektu budowlanego rewitalizacji centrum - kompleksowej dokumentacji projektowo-technicznej z kosztorysami ofertowymi i inwestorskimi oraz wszelkimi uzgodnieniami niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę.
Pełnobranżowa dokumentacja obejmująca: Rynek, Mały Rynek, pl. Jana Pawła II, ul. Zdunowską na odcinku od Rynku do ul. Piastowskiej, Kaliską, Gołębią, Piekarska, Wąską, Klasztorną, Farną i Kaszarską, była gotowa w czerwcu 2012 roku. W tym samym czasie miasto i gmina uzyskała  pozwolenie na budowę.

Dwa miesiące później złożono wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego  o udzielenie pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA. Wniosek  został poddany weryfikacji  merytorycznej, prawnej i finansowej. Zakres rewitalizacji został ograniczony w stosunku do dokumentacji i będzie obejmował:  Rynek, Mały Rynek, pl. Jana Pawła II, ul. Zdunowską na odcinku od Rynku do ul. Piastowskiej, Wąską, Klasztorną, Farna na odcinku od Rynku do ul. Gołebiej.

Podczas tegorocznej lutowej sesji RM, po wprowadzeniu zmian w budżecie oraz w Wieloletnim Planie Finansowym, wniosek zyskał pozytywna opinię BGK. Umowę podpisano 15 marca br.

Nadzór inwestorski nad realizacją rewitalizacji pełnić będzie firma DROMOST Włodzimierza Frąckowiaka z Krośnic. Firmę wyłoniono w drodze przetargu.

Aktualnie przygotowywany jest wniosek o przeprowadzenie procedury udzielenia zamówienia dot. realizacji  rewitalizacji. Wybór najkorzystniejszej oferty oraz podpisanie umowy przypadną najprawdopodobniej na II kwartał br.  Rynek w nowej odsłonie będziemy mogli podziwiać pod koniec przyszłego roku, wtedy  przewidywane jest zakończenie całego zadania.

Po rewitalizacji główny wjazd na rynek będzie od ulicy Kościuszki, wyjazd zaś – w ulicę Koźmińską. Nie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych na Rynku i Małym Rynku. Północno-zachodnia część Rynku zostanie wyłączona z ruchu, zamknięty zostanie odcinek drogi od ul. Zdunowskiej do Piastowskiej. Zmiana kierunku ruchu nastąpi na Piekarskiej, co umożliwi dojazd do ul. Koźmińskiej również ul. Piekarską, Farną, Kaszarską. Zamknięty zostanie fragment ulicy Farnej na odcinku od Rynku do Gołębiej.
Przy okazji rewitalizacji wymieniona zostanie instalacja wodociągowa i kanalizacyjna. Centrum zyska też nowe oświetlenie oraz nawierzchnię z płyt kamiennych (kostka). Nawierzchnie ulic Zdunowskiej i Farnej będą nawiązywały wyglądem do ul. Rynkowej.

 

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja centrum miasta Krotoszyna” w ramach Inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Priorytet IV Rewitalizacja obszarów problemowych. Działanie 4.1 Rewitalizacja obszarów miejskich

 

(ww, mm)

 

 

 

Zobacz również:

 

* Rewitalizacja centrum (spotkanie 2012r.)

 

* Centrum po rewitalizacji - autor Sebastian Stanisławski


ikona daty17-03-2013, 18:42 ikona autorammc ikona wyświetleń7002
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt