Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828219
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja22-04-2013 10:37
ikona autorib
ikona ilości zdjęć49
20-lecie TMiBZK

19 kwietnia Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej świętowało dwie dekady swojej działalności.

 

 

Od 20 lat osoby zainteresowane pogłębianiem i popularyzowaniem wiedzy o Krotoszynie i regionie regularnie spotykają się, by podzielić się wynikami własnych badań na temat lokalnej historii, przyrody czy kultury. Przygotowują konferencje dla mieszkańców, wydają publikacje, w których upowszechniają wśród czytelników zdobytą wiedzę. Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, zrzeszające tych pasjonatów regionalizmu, zostało utworzone i zarejestrowane w 1993 roku w sądzie z inicjatywy dra Dionizego Kosińskiego, Mirosława Gałęskiego, Józefa Zdunka i Aliny Gałęskiej. Prezesem towarzystwa został wówczas historyk Kosiński.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń u zarania historii stowarzyszenia była sesja naukowa zorganizowana w 1993 roku. Wygłoszone na niej referaty dotyczyły przyrody ziemi krotoszyńskiej i historii polsko-niemieckiej w odniesieniu do przełomu XIX i XX wieku. Pierwszą dużą publikacją była monografia Krotoszyna. Tom pt. Przyroda – Człowiek – Gospodarka wydany został w 1995 roku, drugi pt. Historia – w roku 1996.

 

Przez lata istnienia TMiBZK ukazało się wiele wydawnictw przygotowanych lub opracowanych przez jego członków. Między innymi było to osiem już tomów serii Krotoszyn i okolice, powstały też pozycje monotematyczne, jak np. "Dzieje Gimnazjum Krotoszyńskiego", "Wielkopolski Maro. Samuel ze Skrzypny Twardowski" czy też "Monografia wsi Orpiszew".

 

Dwudziestolecie pracy edukacyjnej i popularyzatorskiej Towarzystwo uczciło uroczystym spotkaniem przy kawie w restauracji Cristal. W spotkaniu oprócz członków jubileuszowego gremium udział wzięli sponsorzy oraz władze samorządowe. Podsumowanie wieloletniej działalności przedstawili wiceprezes Alina Kajewska i były prezes dr Józef Zdunek. O dokonaniach przypominały też: wystawa wszystkich publikacji sygnowanych przez Towarzystwo oraz zaprezentowane na ekranie zdjęcia zrobione podczas ważniejszych spotkań i konferencji.

 

Na spotkaniu towarzystwo zaprezentowało swoje nowe logo, zaprojektowane przez zwyciężczynię konkursu na projekt Małgorzatę Naskrętską z I LO im. H.Kołłątaja.

 

Nie obyło się również bez pamiatkowych medali, którymi uhonorowano zarówno członków, jak i sympatyków regionalistów.

 

Więcej informacji o jubileuszowym spotkaniu na stronie TMiBZK – tutaj.

(eliz)

 

 

Fotogaleria Pawła W. Płócienniczaka - tutaj

ikona daty25-04-2013, 14:22 ikona autoraib ikona wyświetleń3120
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt