W piatek 24 maja w krotoszyńskim kinie odbyła się prapremiera kręconego w naszym mieście filmu, którego głowną bohaterką jest była mieszkanka Krotoszyna.
Pierwszy seans kinowy był zarezerwowany dla zaproszonych gości. Obejrzeli go zaprzyjaźnieni z Krotoszynem Niemcy z Dierdorfu, radni,przedstawiciele producenta i ich goście, osoby występujące w filmie i ich rodziny, szefowie krotoszyńskich instytucji i organizacji.
Po emisji filmu burmistrz Julian Jokś wystąpił z krótkim przemówieniem, po czym złożył podziękowania, z kwiatami, osobom, które najbardziej przyczyniły się do powstania dokumentu. Byli to przedstawiciele producenta: Jacek Kubiak, Mateusz Rogala i Artur Włodarkiewicz oraz główna bohaterka wydarzeń filmowych Krystyna Tobolska z domu Kozłowicz. Nieobecna była, niestety, tego dnia Dorota Latour, reżyser. W jej imieniu głos zabrał pan Kubiak, czytając napisany przez nią do krotoszyńskiej publiczności list. Burmistrz wręczył kwiaty także Kamili Paterek-Riedrich, szefowej towarzystwa przyjaźni niemiecko-polskiej z niemieckiego Dierdorfu, miasta partnerskiego Krotoszyna. Pani Tobolska, uczestniczka wydarzeń dokumentowanych przez film, podziękowała twórcom za utrwalenie sytuacji, w których uczestniczyła i które nie wydawały jej się ważne na tyle, by stały się kanwą filmową. Choć zdawała sobie sprawę z tego, że jest to historia, która nie powinna pójść w zapomnienie. Zaproszony na prapremierę zastępca ambasadora Niemiec Joachim Bleicker wystąpił także z krótką przemową.
Zarówno burmistrz, jak i pani Tobolska oraz wiceambasador w swoich wystąpieniach nawiązywali do wojennej historii polsko-niemieckiej zeszłego wieku, do dobra i zła ujawniającego się w postawach ludzi uczestniczących w trudnych i odpowiedzialnych moralnie wydarzeniach.
W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja, film był wyświetlany w kinie dla mieszkańców Krotoszyna.
Relacja filmowa z wydarzenia:
Zobacz także:
* REPORTAŻ filmowy TVP INFO - program "Telekurier" - odcinek z 31.05.2013 r.
* FOTOGALERIA Pawła Władysława Płócienniczaka