Realizacja projektu Comenius Regio „Edukacja w procesie zmian. Nowe rozwiązania strukturalne i organizacyjne” jest bardzo dobrą okazją do ukazania doświadczeń naszego miasta w zakresie współpracy międzynarodowej. Dzięki wspólnej inicjatywie miasta i gminy Krotoszyn i powiatu Neuwied (Niemcy) zorganizowano 24 maja 2013 r. konferencję pt. „Znaczenie towarzystw współpracy międzynarodowej w działalności samorządu i promocji miasta”. Konferencja połączona była z obchodami jubileuszu XV-lecia działalności Krotoszyńskiego Towarzystwa Współpracy Polsko-Niemieckiej, które było gospodarzem spotkania. Do przedstawienia dorobku zaproszono wszystkie krotoszyńskie towarzystwa współpracy międzynarodowej. Swoją działalność zaprezentowały: Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Krotoszyńskie Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskiego, Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Holenderskiej, Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła, Krotoszyńskie Towarzystwo Współpracy Polsko – Tureckiej „Bosfor”.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie krotoszyńskich gimnazjów, którzy korzystali z różnych form współpracy. Na jubileusz przybyła delegacja niemiecka z Horstem Rasbachem, burmistrzem związku gmin Dierdorf i Kamilą Paterek-Riedrich, przewodniczącą Koła Przyjaźni Krotoszyn - Dierdorf.
Głównym punktem konferencji była prezentacja działalności Krotoszyńskiego Towarzystwa Współpracy Polsko–Niemieckiej, które wspierało organizacyjnie i finansowo współpracę między szkołami, występowało o dofinansowanie wyjazdów młodzieży szkolnej, organizowało wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, kulturalne, sportowe na terenie Polski i Niemiec. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ciągu 15 lat działalności towarzystwa w różnego typu wyjazdach do Niemiec wzięło udział 1000 mieszkańców naszego miasta, głównie młodzieży, uczniów krotoszyńskich szkół. Stowarzyszenie występowało o dofinansowanie działalności i pozyskało dotacje i granty w wysokości 250 tys. zł. ze środków unijnych i fundacji współpracy polsko- niemieckiej. W wystąpieniach gości podkreślano znaczenie stowarzyszenia dla rozwoju wspólnych polsko-niemieckich kontaktów partnerskich.
Na zakończenie spotkania uczniowie krotoszyńskiego Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4 oraz Zespołu Szkół z Nowej Wsi i Zespołu Szkół ze Zdun, laureaci VII Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej dla Gimnazjalistów, przedstawili program muzyczny. Uczestnicy konferencji wzięli także udział w premierze filmu „Przesyłka”, który opowiada o trudnych relacjach polsko-niemieckich podczas II wojny światowej.
Ryszard Czuszke