Dotychczas, w blisko 20-letniej historii monitoringu bociana białego na naszym terenie, nie notowaliśmy tak masowego wymarcia lęgów bocianów. Zjawisko, niestety, dotyczy wielu gniazd, zanotowano je w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie i Pomorzu. W ubiegłym tygodniu skontrolowaliśmy gniazda na terenie gminy Zduny, skąd otrzymaliśmy pierwsze niepokojące sygnały. Straty sięgają 70-80 % całego lęgu. Pozostałe przy życiu 6 piskląt zostało zaobrączkowanych przez członków PG OTOP.
Przyczyną tak dramatycznej sytuacji są ulewne deszcze i stosunkowo niska jak na tę porę roku temperatura (ok 10 stopni ), która doprowadziła do wychłodzenia organizmów ptaków (hipotermii), a w konsekwencji do ich śmierci.
Bocian nie ma możliwości usunięcia z gniazda tak dużych młodych (obecnie ważą już ok 2 kg), stąd konieczna jest pomoc, aby ratować młode, które mogły ocaleć, oraz nie dopuścić do opuszczenia gniazda przez bociany.
Południowowielkopolska grupa OTOP zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Apel kierowany jest przede wszystkim do właścicieli posesji, na których znajdują się gniazda bocianów, oraz do sołtysów i osób posiadających informacje o lokalizacjach gniazd.
Informacje można zgłaszać pod nr. tel. 504 708 744 (Rafał Markowski - Południowowielkopolska grupa OTOP) lub pisac na adres / .
Uzyskane informacje pozwolą nam podjąć działania w miejscach, do których dotychczas nie dotarliśmy.
Informacje o naszych działąniach odnajdziecie Państwo na stronach www.pwg.otop.org.pl. Przekażemy je równiez prasie lokalnej po zakończeniu akcji.
(rafmar)
Fot. archiwum autora