Upamiętnienie ofiar nalotu niemieckiego lotnictwa w Kole 2 IX 1939 r. na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna
W Urzędzie Miejskim w Krotoszynie 28 maja br. odbyło się kolejne już spotkanie związane z upamiętnieniem ofiar nalotu na pociąg ewakuacyjny. W spotkaniu wzięli udział: Tomasz Nuszkiewicz – sekretarz Urzędu Miejskiego w Kole, Grzegorz Mokrzycki – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Kazimierz Kasperkiewicz – regionalista, Ryszard Czuszke – zastępca Burmistrza Krotoszyna, Franciszek Marszałek – dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej, Michał Kurek – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Jerzy Janicki – -ca Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych oraz regionalista Antoni Korsak – Prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Ustalono wspólne zorganizowanie 11 września br. konferencji w Krotoszynie przez burmistrzów Koła i Krotoszyna oraz wspomniane towarzystwa regionalne, z udziałem osób, które przeżyły nalot na pociąg ewakuacyjny, rodzin ofiar, młodzieżyw obu miastach itd. Przedyskutowano również dalsze wspólne działania zmierzające do budowy pomnika na cmentarzu parafialnym w Kole, aby ofiary nalotu uczcić godnie 2 września 2014 r. w 75 rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Szukając nazwisk ofiar niemieckiego nalotu na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna, zgromadzono już dane ponad stu osób, które zginęły w Kole 2 IX 1939 r.
Prosimy o dalszą pomoc w uzupełnianiu listy ofiar, w odtwarzaniu dziejów tego transportu, dalszych losów rodzin ewakuujących się tym pociągiem.
Dane kontaktowe zespołu historyków – regionalistów:
Edward Jokiel: tel. 693 996 966, e-mail ;
Antoni Korsak: tel. 514 312 848, e-mail ;
Michał Pietrowski: tel. 694 621 289, e-mail
Antoni A. Korsak