Od 10 do 20 października polscy i niemieccy archeolodzy będą prowadzic badania okolic Krotoszyna.
Zespół badawczy składa się z pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierownictwem dra Mateusza Jaegera, oraz Christian-Albrechts Universität zu Kiel, pod kierownictwem dr Jutty Kneisel. Dzięki wsparciu władz miejskich Krotoszyna możliwe będzie wykonanie nieinwazyjnych, weryfikacyjnych badań magnetometrycznych oraz powierzchniowych na obszarach być może kryjących pozostałości osadnictwa i miejsca pochówku ze środkowej epoki brązu, ok. 1550 - 1300 p.n.e.
Weryfikacji podlegać będą przede wszystkim stanowiska archeologiczne zlokalizowane przez archeologów poznańskich w Lesie Krotoszyn i przyległych do niego polach, w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zrealizowany w roku 2012 program badawczy pozwolił na objęcie wspomnianego terenu lotniczym skaningiem laserowym (metoda LiDAR). Udało się wtedy zlokalizować m.in. ok. 120 kurhanów z epoki brązu, zachowanych w różnym stopniu, w zdecydowanej większości dotąd nieznanych i niewymienianych w literaturze naukowej.
Innowacyjna metoda LiDAR jest w Polsce stosowana rzadko. Las Krotoszyn jest więc aktualnie jednym z najlepiej w kraju rozpoznanych archeologicznie kompleksów leśnych. Stworzona baza danych postawiła przed archeologami szereg pytań badawczych, które skłaniają do kontynuowania prac na terenie Krotoszyna i okolic przez co najmniej kilka lat.