Pani Magdalena Fikus jest polską biolożką, specjalizującą się w biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce komórki oraz inżynierii genetycznej. Brzmi niezrozumiale? Pani Fikus dobrze zdaje sobie sprawę, że pojęcia i język, jakimi posługuje się w nauce mogą być dla większości osób niejasne. A przecież, jak sama mówi, nauka jest dla ludzi, ma im służyć i rozwijać. Jak jednak spowodować, by nawet najtrudniejsze kwestie stały się przystępniejsze dla ogółu społeczeństwa?
Właśnie to pytanie zadała sobie wiele lat temu pani Fikus i postanowiła w prostu sposób przedstawiać skomplikowane treści naukowe, nie tylko ze swojej dziedziny.
W ten sposób powstały projekty Kawiarni Naukowych oraz Festiwalu Nauki. Projekty te rozpoczęła już na emeryturze i stały się całym jej życiem.
Magdalena Fikus za swoją pracę popularyzatorską i dydaktyczną została nagrodzona między innymi: nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa i nagrodą Fenomenu Przekroju.
Ponadto, prezydent Bronisław Komorowskiego odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalność dydaktyczną, za zasługi na rzecz popularyzacji i rozwoju nauki w Polsce”. W 2011 roku, między innymi za projekt Kawiarni Naukowych, została wyróżniona również
Kanclerzem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.
Materiały, głównie artykuły, popularyzujące naukę pisane przez Magdalenę Fikus można
znaleźć na stronie:
http://www.deltami.edu.pl/delta/autorzy/magdalena_fikus/
O najbliższych wydarzeniach w ramach Kawiarni Naukowych można poczytać na stronie
https://www.facebook.com/KawiarnieNaukowe
Warto obejrzeć zamieszone tam filmiki. Na tej stronie można też poszukać informacji, czy w Państwa okolicy znajduje się Kawiarnia Naukowa (zazwyczaj znajdują się w dużych miastach).
Tekst: Fundacja Orange