Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45831518
Wiadomości
grafika
Dzienny opiekun, alternatywa dla żłobków

 Dzienny opiekun to nowa forma opieki, którą wprowadziła ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3. W Mieście i Gminie Krotoszyn uruchomione zostały dwa punkty prowadzone przez dziennych opiekunów: „Tęczowy Skrzat” oraz „W krainie misia”, w których 10 dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, ma zapewnioną opiekę.

Dzienny opiekun zostaje wybrany w drodze otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Burmistrza Krotoszyna. Kandydaci musieli spełnić wymagania określone w w/w ustawie tj. dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi, oświadczenie o niekaralności, zapewnić warunki lokalowe gwarantujące bezpieczną opiekę nad dziećmi oraz odbyć 160-godzinny program szkoleń, w tym 30 godzin praktyk z zakresu rozwoju poznawczego, psychospołecznego i motorycznego na poszczególnych etapach życia dziecka, opieki pielęgnacyjnej i zdrowotnej, zabawy jako podstawowej formy rozwoju i budowania relacji społecznych z dzieckiem.

Instytucja dziennego opiekuna to sprawdzona alternatywa dla żłobków, w których jest zbyt wiele dzieci, a za mało opiekunów, którzy mogliby poświęcić im dostateczną uwagę. Jednak podstawową kwestią jest zaufanie, jakim rodzice darzą osobę, której oddają pod opiekę swoje dziecko.

Dzienny opiekun sprawuje pieczę nad dziećmi w lokalu, do którego posiada tytuł prawny (np. akt własności, umowę najmu bądź umowę użyczenia). Jednak najważniejsze jest to, żeby opieka odbywała się w warunkach zbliżonych do domowych. Opiekunowie muszą zapewnić dzieciom osobne pomieszczenie do zabawy i odpoczynku w bezpiecznych i higienicznych warunkach, zagwarantować dzieciom właściwa opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną, prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne właściwe do wieku oraz higienicznie przygotowywać posiłki. Dzienny opiekun przy sprawowaniu opieki może korzystać z pomocy wolontariusza.

Praca jako dzienny opiekun jest nowym rozwiązaniem dla poszukujących pracy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Daje również możliwość rodzicowi opiekować się swoim dzieckiem jako jednym z grupy i równocześnie realizować się zawodowo.

Miasto i Gmina Krotoszyn pozyskała dodatkowe środki finansowe od Wojewody Wielkopolskiego w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch” - na funkcjonowanie dziennych opiekunów w kwocie 66.000,00 zł oraz dofinansowanie dotacji dla żłobka MIŚ w kwocie 98.040,00 zł.

Pozyskaną dotację gmina przeznaczyła na wynagrodzenia dla opiekunów, na zapewnienie bezpiecznego i higienicznego funkcjonowania instytucji dziennego opiekuna, oraz zakup pomocy edukacyjnych. Projekt realizowany jest do końca roku i w przypadku otrzymania dotacji z programu Maluch 2014 na przyszły rok, będzie kontynuowany. Ponadto, gmina będzie starała się pozyskać środki na utworzenie nowych miejsc u dziennych opiekunów i w żłobkach. Informacje w sprawie zapotrzebowania na tworzenie nowych miejsc prosimy kierować do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

 

Joanna Jarocka

Fot. archiwum CKI

 

"Tęczowy Skrzat"

 

 

 

 

"W Krainie Misia"

 

 

 

 

ikona daty13-11-2013, 09:41 ikona autorammc ikona wyświetleń3174
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt