Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827562
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Obejrzymy kurhan. Porozumienie w sprawie rekonstrukcji podpisane

28 listopada  burmistrz Julian Jokś, rektor  prof. dr hab. Jacek Witkoś z Uniwersytetu im. Adama Mickiewiczaw Poznaniu oraz zastępca nadleśniczego Sławomir Trawiński  podpisali porozumienie w sprawie rekonstrukcji  jednego ze smoszewskich kurhanów.

 

W drugiej dekadzie października ekipa polskich i niemieckich archeologów kontynuowała badania okolic Krotoszyna.

Zespól badawczy stanowili pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierownictwem dra Mateusza Jaegera, oraz Christian-Albrechts Universität zu Kiel, pod kierownictwem dr Jutty Kneisel. Dzięki wsparciu naszej gminy archeolodzy wykonali nieinwazyjne, weryfikacyjne badania magnetometryczne oraz powierzchniowe na obszarach, które być może kryją pozostałości osadnictwa i miejsca pochówku ze środkowej epoki brązu, ok. 1550 - 1300 p.n.e.

Weryfikacją objęto przede wszystkim stanowiska badawcze zlokalizowane już przez archeologów w lesie krotoszyńskim i przyległych do niego polach. Był to projekt finansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Program badawczy zrealizowany w 2012 roku pozwolił na objęcie wspomnianego terenu lotniczym skaningiem laserowym (metoda LiDAR). Udało się wtedy zlokalizować m.in. ok. 120 kurhanów z epoki brązu, zachowanych w różnym stopniu, w zdecydowanej większości dotąd nieznanych i niewymienianych w literaturze naukowej.

Innowacyjna metoda LiDAR jest w Polsce stosowana rzadko, dlatego krotoszyński las jest aktualnie jednym z najlepiej w kraju rozpoznanych archeologicznie kompleksów leśnych. Baza danych postawiła przed badaczami szereg pytań, które skłaniają do kontynuowania prac na terenie Krotoszyna i okolic przez co najmniej kilka lat.

Jeden ze spenetrowanych dotychczas przez archeologów podkrotoszyńskich kurhanów będzie stanowił naoczne uzupełnienie wiedzy o odległej historii naszych terenów. Wspólnym pomysłem władz miejskich oraz badaczy uniwersyteckich jest bowiem przystosowanie go do oglądania.

 

28 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli uniwersytetu w Urzędzie Miejskim z władzami miejskimi oraz przedstawicielem nadleśnictwa, na którym podpisano umowę o rekonstrukcji obiektu. Opracowanie koncepcji tej rekonstrukcji bierze na siebie Instytut Prahistorii. Archeolodzy przygotują także tekst informacji historycznej w trzech językach, która będzie prezentowana w lesie na tablicy. Gmina zajmie się wykonaniem samej tablicy informacyjnej i rekonstrukcją kurhanu według wskazówek Instytutu. Nadleśnictwo natomiast wykona konstrukcję do ustawienia informacji oraz przygotuje drewnianą kładkę ponad kurhanem, która pozwoli na bezpieczne oglądanie obiektu, bez naruszania jego struktury.

13 grudnia archeolodzy po raz kolejny odwiedzą Krotoszyn, tym razem przybędą do muzeum z dwoma referatami dla mieszkańców. Pierwszy będzie dotyczył prawnych aspektów ochrony dziedzictwa archeologicznego na przykładzie „naszego” cmentarzyska kurhanowego, drugi – nowoczesnej technologii wykorzystanej przy badaniach kurhanów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

 

(arch,eliz)

ikona daty03-12-2013, 08:57 ikona autorammc ikona wyświetleń4414
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt