Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45829466
Wiadomości
grafika
Jak płacić podatek od nieruchomości?

Decyzje w sprawie podatku od nieruchomości są doręczane współwłaścicielom oddzielnie, w jednobrzmiących egzemplarzach. Urzędnicy mają do dostarczenia tysiące takich decyzji. Podatnicy, którzy dostali już swoje decyzje zastanawiają się, dlaczego muszą zapłacić dwa lub więcej razy, bo otrzymali dwa lub więcej rachunków do uregulowania. Urząd Miejski w Krotoszynie informuje, że w przypadku współwłaścicieli - płatności należy dokonać tylko raz.

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wymagają aby decyzje podatkowe dotarły do wszystkich współwłaścicieli, którzy solidarnie odpowiadają za uregulowanie należności. Podatnicy obawiają się jednak, że skoro przyszły dwa /kilka/ blankiety będą musieli zapłacić podatek dwa razy. W wielu przypadkach zapewne tak się stanie, że podatek zostanie opłacony w podwójnej wysokości, przez obu małżonków, którzy np. żyją w separacji i nie utrzymują kontaktu. – wówczas nadpłata podlega zwrotowi. Opłata jednego małżonka całkowicie zwalnia z opłaty podatku od nieruchomości drugiego współwłaściciela.

Podatnicy zwracają uwagę, że działanie organów podatkowych jest nierozsądne (wydawanie zdublowanych, jednakowych dokumentów) chociażby ze względu na ochronę środowiska. Urząd jednak musi dostosować się do odgórnie narzuconych przepisów prawa.

Uspokajamy więc podatników, na których nieruchomości zostały dostarczone dwie lub więcej decyzji – jedna nieruchomość to jedna opłata. Decyzje współwłaścicieli mają jeden nr identyfikacyjny, tą samą kwotę i dotyczą całej nieruchomości.

MAŁŻONKOWIE JAKO ADRESACI DECYZJI PODATKOWYCH

Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, wówczas decyzję o wymiarze podatku doręcza się wszystkim współwłaścicielom odrębnie. Również w sytuacji, gdy współwłaścicielami są małżonkowie.

 

Organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od nieruchomości jest zobowiązany do ustalenia, w drodze decyzji administracyjnej, wysokości tego podatku dla osób fizycznych. Decyzja ta podlega doręczeniu podatnikom zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

 

Z treści art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r Nr 95 poz. 613 ze zmianami) wynika, iż nieruchomość objęta obowiązkiem podatkowym, a stanowiąca współwłasność lub znajdująca się w posiadaniu samoistnym dwóch lub więcej podmiotów, stanowi odrębny przedmiot opodatkowania. Jednocześnie obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (lub współposiadaczach). Oznacza to, iż organ podatkowy może żądać zapłacenia podatku w całości lub w części od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy nadal pozostają zobowiązani – zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu cywilnego. Jednak warunkiem odpowiedzialności solidarnej jest doręczenie decyzji o wysokości podatku, gdyż dopiero wówczas powstaje skonkretyzowane zobowiązanie podatkowe.

 

Po zmianach wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2003 r. małżonkowie są traktowani jak inni współwłaściciele nieruchomości. Obecnie każdy małżonek z osobna powinien otrzymać decyzję wymiarową na nieruchomość wspólną. Decyzje należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i powinni być w niej wskazani obydwoje małżonkowie jako adresaci (podatnicy) oraz wymierzony podatek w jednej kwocie, tj. bez podziału kwoty na współwłaścicieli. Doręczenie decyzji tylko jednemu z małżonków jest niezgodne z przepisami dotyczącymi doręczeń zawartymi w Ordynacji podatkowej i będzie skutkowało tym, że małżonek, który decyzji nie otrzymał, nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku i nie będzie możliwe egzekwowanie należności od niego.

Pogląd taki został przyjęty zarówno w doktrynie (patrz L. Etel komentarz do art. 3 ustawy w: L. Etel, S. Presnarowicz, G. Dudar, Podatki i opłaty lokalne. Podatek rolny. Podatek leśny. Komentarz, ABC, 2008), jak i w orzecznictwie sądowo-administracyjnym. Dla przykładu można tu przywołać następujące wyroki:

- Naczelnego Sąd Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2007 r. II FSK 244/06, LEX nr 317889,

- Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 października 2007 r. I SA/Sz 874/06, LEX nr 394833,

- Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 września 2008 r. I SA/Ol 294/08, LEX nr 461225.

-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 2009 roku I SA/Ol 593/09 i inne.

 

Ponadto przypominamy, że każda decyzja podatkowa posiada indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłaty drogą elektroniczną, tylko przed dokonaniem przelewu proszę o sprawdzenie tego numeru konta, który znajduje się w otrzymanej przez Państwa decyzji podatkowej. Taka forma płatności już obowiązywała w roku 2013.

 

Wioleta Kaźmierczak

ikona daty26-02-2014, 08:56 ikona autorammc ikona wyświetleń5355
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt