Od stycznia br. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie, pod opieką nauczycielek Agnieszki Ryby i Edyty Gąsiorkiewicz, pracuje nad przygotowaniem wpisów do Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
Celem projektu jest wdrożenie w 226 szkołach podstawowych Wielkopolski (po jednej szkole z każdej gminy województwa) programów rozwojowych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. W każdej szkole objętej programem pracują cztery zespoły, których celem jest stworzenie autorskiego wpisu multimedialnego popartego badaniami, poszukiwaniem źródeł informacji oraz wywiadami. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan” zasłużonych dla lokalnej społeczności. Encyklopedia będzie widoczna w Internecie jako bezpłatny, jedyny w kraju, serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Każda z postaci będzie miała w tej aplikacji swoją podstronę. Jednym z elementów encyklopedii będzie interaktywna mapa „Moja Wielkopolska” pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z różnych gmin Wielkopolski. Projekt to wynik współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej. Realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Uczniowie biorący udział w projekcie w demokratyczny sposób wybrały osoby, których wpis powinien zasilić zbiory CDEW. W ramach zajęć uczestnicy projektu wspólnie z opiekunami odwiedzili bibliotekę publiczną wraz z Gminnym Centrum Informacji, Muzeum Regionalne, redakcję „Rzeczy Krotoszyńskiej”oraz zapoznały się ze sposobem ewidencjonowania ludności w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krotoszynie. Kolejne zajęcia odbędą się w archiwum ksiąg parafialnych kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Uczestnicy projektu mają w planach przeprowadzenie cyklu spotkań z opisywanymi w encyklopedii bohaterami lub z ich żyjącymi krewnymi.
Udział w projekcie nie tylko wzbogaci zasoby Internetu, ale również pozwoli pozyskać dzieciom dodatkowe umiejętności.
(A.Ryba, E.Gąsiorkiewicz)
Uczestnicy projektu wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania instytucjom oraz osobom prywatnym za pomoc w realizacji zadania.
Fot. archiwum SPnr 8