- Lekcje muzealne poświęcone tradycjom i obrzędom świątecznym prowadzone są w krotoszyńskim muzeum od prawie trzydziestu lat – mówi Jacek Matuszak, pracownik muzeum.
W okresie zimowym odbywają się lekcje związane ze świętami bożonarodzeniowymi, wiosną zaś z Wielkanocą. Już od wielu lat i jedne, i drugie cieszą się niesłabnącą popularnością. Chętnie korzystają z nich grupy przedszkolne oraz uczniowie najmłodszych klas ze szkół podstawowych z całego powiatu.
Podczas „Muzealnych spotkań z wiosną” pan Jacek opowiada uczestnikom o topieniu marzanny, dawnej zwanej też marą lub śmierciuchą. Przy tej okazji dzieci mają okazję wysłuchać przyśpiewki ludowej o „lutej pani”
W dalszej części lekcji jest mowa o chodzeniu z maikiem (gaikiem), niedzieli palmowej, tradycji zdobienia pisanek, o zwyczajach Wielkiego Tygodnia, wreszcie o święconce i śniadaniu wielkanocnym, podczas którego bardzo ważne jest dzielenie się jajkiem. Dzieci dowiadują się również, jak przebiegał lany poniedziałek na dawnej polskiej wsi.
Dzieci biorą czynny udział w zajęciach: śpiewają, grają na kogucikach, proszone są o asystowanie w prezentacji gaiku i innych elementów omawianych podczas lekcji. Wszystko odbywa się w wesołej atmosferze, a wiadomości są przekazywane w przystępny, zabawny sposób.
Grupy zainteresowane udziałem w lekcji poświęconej zwyczajom wiosennym, obrzędom ludowym i tradycjom wielkanocnym mogą zarezerwować termin, dzwoniąc do muzeum ( 062 722 61 47). Lekcje prowadzone są do 30 kwietnia br.
(mm)