7 maja br. kino „Przedwiośnie” stało się na kilka godzin krajowym forum wymiany doświadczeń samorządów wyróżnionych przez Radę Europy za działalność na rzecz integracji naszego kontynentu. Z inicjatywy Fundacji „Dobro Lokalne”, Związku Miast Polskich oraz Miasta i Gminy Krotoszyn odbyła się tam bowiem konferencja pt. „Polskie samorządy – laureaci nagród Europy; korzyści wynikające z otrzymania europejskich nagród”. Spotkaniu patronował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
Konferencję otworzył Julian Jokś, burmistrz Krotoszyna, nad jej przebiegiem wraz z nim czuwali: Sławomir Stalmach z Fundacji „Dobro Lokalne” i Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli samorządów miejskich i gminnych, które zdobyły przynajmniej jedno z wyróżnień Rady Europy. Burmistrzowie, prezydenci, wójtowie zza mównicy dzielili się z pozostałymi gośćmi spotkania własnymi doświadczeniami we współpracy z zagranicznymi miastami. Mówili o płaszczyznach porozumienia i efektach partnerskich stosunków. Prawie każdy z przedstawiających swe dokonania samorządów prezentował inny model współpracy z zagranicą. Reprezentanci mniejszych terytorialnie jednostek opowiadali drobiazgowo o wspólnych wyjazdach, pomocy materialnej, przedstawiciele większych miast kreślili przed słuchaczami obraz prowadzonych z dużym rozmachem kontaktów międzynarodowych, przekraczających niekiedy granice naszego kontynentu. Wystąpieniom towarzyszyły projekcje krótkich filmów promujących nagrodzone miasta i gminy.
Niewątpliwie tuzami konferencji byli przedstawiciele samorządów Częstochowy i Gdyni, dwóch polskich miast uhonorowanych dotąd Nagrodą Europy. Częstochowa zdobyła to najwyższe trofeum już w 1998, jako pierwszy samorząd z Europy Środkowo-Wschodniej. Władze tego miasta umiejętnie wykorzystały kontakty istniejące pomiędzy mieszkańcami katolickich ośrodków pątniczych i tendencje do turystyki religijnej. Trzeba było tylko poszerzyć tę współpracę o stosunki pomiędzy samorządami, porozumienie na płaszczyźnie pozareligjnej. Taktyka nawiązywania przyjaźni między miastami - ośrodkami kultu religijnego przyniosła dobre efekty i dziś Częstochowa może się poszczycić siecią miast partnerskich z całej Europy.
Inny model współpracy zagranicznej zaprezentowała na konferencji Gdynia, która m.in. utworzyła Bałtyckie Koło Gdyńskich Miast Siostrzanych. W jego skład weszły nadbałtyckie miasta portowe. Obecnie Gdynia współpracuje z czternastoma partnerami, również spoza naszego kontynentu.
O osiągnięciach Częstochowy mówiła na konferencji wiceprezydent miasta Halina Rozpondek. Dzięki połączeniu internetowemu uczestnicy spotkania mogli wysłuchać krótkiej relacji częstochowskiego prezydenta Tadeusza Wrony, który spędzał ten dzień na odbywającym się w Niemczech zjeździe miast laureatów Nagrody Europy. Natomiast Gdynię prezentował jej prezydent Wojciech Szczurek, który dla naszej konferencji zrezygnował z wyjazdu na zjazd do niemieckiego Tubingen. Przyznał, że jednym z powodów takiego wyboru była chęć poznania Krotoszyna, bowiem stąd wywodzi się część jego rodziny.
Ważnym dla krotoszynian punktem konferencji był premierowy pokaz filmu promującego nasze miasto. Wyświetlono także film przedstawiający dwa miasta zagraniczne wyróżnione za międzynarodową współpracę. Projekcję tę omówiła Katarzyna Hałas ze Związku Miast Polskich.
Po konferencji goście obejrzeli w galerii „Refektarz” - przygotowaną na tę okazję – ekspozycję prezentującą miasta i gminy, które zostały uhonorowane nagrodami Rady Europy. (eliz)
Galeria zdjęć - fot. x18 Izabela Bartoś
Do rozmów i prezentacji zaprosił gości burmistrz Julian Jokś
O zmianach, jakie wprowadzają bliskie kontakty z państwami
Unii Europejskiej, mówił senator RP Zbigniew Kulak...
...oraz senator Andrzej Spychalski
O współpracy zagranicznej Legnicy mówiła
wiceprezydent miasta Jadwiga Zienkiewicz
Rozległe kontakty Częstochowy przedstawiła
wiceprezydent Halina Rozpondek
Krótką relację ze zjazdu w niemieckim Tubingen
przekazał uczestnikom konferencji za pośrednictwem
iInternetu Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy
Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, opowiadał m.in.
o tym, jak jego miasto zachęca młodzież szkolną
do poznawania krajów Unii Europejskiej
Doświadczenia partnerskie Konina
omówił prezydent miasta Kazimierz Pałasz
Wójt Włodzimierz Lehmann z Gizałek bardzo
szczegółowo przedstawił efekty rozbudowanej
współpracy zagranicznej jego gminy
Marcin Mykietyński, pracownik Wydziału Promocji UM w Bytomiu,
w ciekawy sposób zaprezentował dokonania swojego miasta
Elbląskie kontakty z zagranicą były tematem wypowiedzi wiceprezydenta Witolda Wróblewskiego
Katarzyna Hałas ze Związku Miast Polskich zaprosiła
do oglądania filmu o współpracy miast
Niewielki, ale uroczy Supraśl z południowo-wschodniej Polski zaprezentował jego burmistrz Wiktor Grygiencz
O partnerstwie Krotoszyna mówili przedstawiciele zaprzyjaźnionych
z nami miast: Bernd Benner, burmistrz związku gmin Dierdorfu...
...i Kees van der Weerden z holenderskiego Brummen
Sala kinowa zamieniła się w forum wymiany...
...doświadczeń miast partnerskich