Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826923
Wiadomości
10.05 - rabin Schudrich odwiedził Krotoszyn (fot.)

10 maja Krotoszyn odwiedził Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Jego wizyta miała związek z zachowanymi na terenie miasta śladami pochówków dawnych mieszkańców wyznania judaistycznego.

Nie każdy z mieszkańców Krotoszyna wie, że w lasku przy ulicy Ostrowskiej był niegdyś cmentarz żydowski. Nekropolia istniała prawdopodobnie od  XVII w. - według danych Muzeum Regionalnego w  Krotoszynie z tego okresu pochodziły najstarsze znajdujące się tam nagrobki. Cmentarz został splądrowany przez Niemców w latach II wojny światowej. Płyty nagrobne zwane macewami, połupane w kawałki, posłużyły okupantom do utwardzenia i zagospodarowania niedużego placu przez wejściem do kościółka św. Rocha. W ostatnim czasie burmistrz Julian Jokś podjął decyzję o wykopaniu i oczyszczeniu zachowanych fragmentów macew. O potrzebie ich zgromadzenia w jednym miejscu rozmawiali już w zeszłym roku z włodarzem naszego miasta przedstawiciele gminy żydowskiej z Wrocławia: Agnieszka Kagankiewicz i Aleksander Rotsztejn.

Spotkanie rabina Schudricha z burmistrzem Krotoszyna związane było z koniecznością podjęcia decyzji o dalszym losie potłuczonych nagrobków. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele gminy żydowskiej oraz dr Rafał Witkowski z Poznania, historyk zaangażowany w rekonstruowanie historii krotoszyńskich Żydów. Zaproponował on postawienie na ulicy Ostrowskiej, wzdłuż ściany lasku, lapidarium w formie muru z wbudowanymi weń kawałkami macew. Miałoby to duże znaczenie dla przedstawicieli tej wiary, gdyż krotoszyński cmentarz był jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie można było sprawiać im pogrzeb. Pomysł muru pamięci został zaakceptowany przez rabina Schudricha. Burmistrz Jokś obiecał pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych związanych z budowlą. 
 
Po tych ustaleniach burmistrz zaprosił rabina do obejrzenia kamiennych płyt przy kościółku św. Rocha oraz terenu starego cmentarza. (eliz)

Galeria zdjęć - fot. x4 Izabela Bartoś


Rabin Schudrich zapoznał się z usytuowaniem byłego cmentarza
na planach miejskich oraz z koncepcją lapidarium


Burmistrz zaprosił gości do obejrzenia oczyszczanych z ziemi
fragmentów macew przy kościółku św. Rocha. Na zdjęciu od lewej:
wiceburmistrz Franciszek Marszałek, rabin Michael Schudrich,
dr Rafał Witkowski, burmistrz Julian Jokś i Aleksander Rotsztejn


Budynek filii bibliotecznej na ul Ostrowskiej
to część dawnej kaplicy przy cmentarzu żydowskim


Ustalono, że mur pamięci powstanie na brzegu lasku,
wzdłuż chodnika ulicznego

ikona daty12-05-2005, 11:44 ikona wyświetleń2395
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt