Kolejne spotkanie w sprawie pomnika w Kole odbyło się w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie 30 maja br.
W Kole na cmenatrzu parafialnym powstaje pomnik upamiętniający ofiary nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna. Nalot miał miejsce na dworcu kolejowym w Kole. Odsłonięcie postumentu odbędzie się w 75. rocznicę tragicznego wydarzenia - 2 września 2014 r.
Było to kolejne już spotkanie w tej sprawie. Koło reprezentowali: Tomasz Nuszkiewicz – sekretarz Urzędu Miejskiego, Marek Matusiak – inspektor wydziału infrastruktury technicznej, Grzegorz Mokrzycki – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą i Kazimierz Kasperkiewicz – regionalista. Krotoszyn reprezentowali: Julian Jokś – burmistrz, Ryszard Czuszke – zastępca burmistrza, Michał Kurek – naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, Jerzy Janicki – zastępca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych, Sylwia Nawrocka z wydziału promocji oraz Antoni Korsak z Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
Przedyskutowano sprawy związane z uroczystością odsłonięcia pomnika w Kole: uzgodniono treść napisów i program uroczystości. Burmistrz Jokś potwierdził, że planowany jest przyjazd delegacji krotoszyńskiej. W jej skład wejdą rodziny ofiar i osób, które przeżyły nalot, samorządowcy, młodzież itd. Licząca około 200 osób delegacja przyjedzie specjalnym pociągiem retro. Samorządy gmin naszego powiatu i starostwo krotoszyńskie zapewniły środki na ten pociąg.
Ponieważ istotnym elementem pomnika będą tablice z nazwiskami ofiar nalotu, w prasie w Kole i Krotoszynie oraz na stronach internetowych będą publikowane listy ofiar. Lista z każdym dniem jest trochę obszerniejsza, dzięki napływającym informacjom rodzin, regionalistów – za które bardzo dziękujemy. Wykonawca pomnika czeka na ostateczną listę ofiar, dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy mogliby udzielić pomocy przy ustaleniu nazwisk ofiar, ich wieku, fotografii, o kontakt do 18 czerwca br.
W kolejnym tygodniu podana zostanie w prasie, w internecie lista osób, które przeżyły nalot (mamy już ponad 150 nazwisk). Prosimy więc o zgłaszanie danych osób, rodzin podróżujących tym pociągiem ewakuacyjnym, udostępnienie dawnych zdjęć zbiorowej mogiły w Kole oraz dalszych informacji o tym zdarzeniu. W drugiej połowie roku będzie wydana przez TMiBZK publikacja poświęcona losom ewakuowanych mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, włącznie z informacją z uroczystości odsłonięcia pomnika w Kole.
W 1939 r. w związku z napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin kolejarzy, pocztowców, urzędników, wojskowych, policjantów na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września, jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Zginęło co najmniej sto kilkadziesiąt osób, dalszych kilkadziesiąt zmarło z ran w szpitalu w Kole, w Koninie.
Dalsza trasa pociągu wiodła przez Warszawę do miejscowości Narol, Rawa Ruska, Żółkiew, Turynka w województwie lwowskim. Większość ewakuowanych rodzin wróciła z wojennej tułaczki do swoich miejscowości do końca 1939 roku.
Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej prowadzi w dalszym ciągu zbiórkę publiczną na fundusz budowy pomnika w Kole w formie:
- zbiórki ofiar do skarbony stacjonarnej, za zgodą Burmistrza Krotoszyna, w Urzędzie
Miejskim w Krotoszynie;
- dobrowolnych wpłat na wyodrębnione dla zbiórki subkonto w Banku Spółdzielczym
w Krotoszynie, nr konta: 34 8410 0003 2001 0000 0710 0002
Antoni A. Korsak
tel. 514 312 848