Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45833536
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja26-06-2014 15:14
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć147
Uliczne świętowanie z biblioteką

Już po raz czwarty, mimo deszczowej pogody, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprosiła mieszkańców miasta i okolic na Święto Ulicy, tym razem Garncarskiej.

 

Festyn uliczny był pretekstem do integracji społeczności lokalnej i został połączony z trzecią edycją Simchat Krotoszyn, który przypomniał historię Żydów zamieszkujących w przeszłości tę dzielnicę miasta.

Organizacja imprezy możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, Rady Osiedla nr 7, a także Banku Spółdzielczego, za co serdecznie dziękujemy. Nagrody ufundowali: Bank Spółdzielczy, Spółdzielnia Inwalidów „Jutrzenka” i Zakład Fotograficzny „Foto-Gacka. Patronat medialny objęła „Rzecz Krotoszyńska”. Całość prowadził Andrzej Piotrowski, natomiast oprawę muzyczną i nagłośnienie zapewnił Zespół Muzyczny KORAL.


Święto Ulicy rozpoczął występ minikabaretu w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 1 pt. „O kobietach w piosence”, który przygotowany został przez panie Małgorzatę Czachorek i Barbarę Pożarycką. Następnie prezentowały się zespoły: „Gamaya”, „Alchemy”, Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE oraz zaprzyjaźniony zespół „Đerđef” z Bośni i Hercegowiny. Swój talent pokazała również młodzież ze Stowarzyszenia Copernicus i Klubu Rivendell działającego przy Stowarzyszeniu Twoja Alternatywa oraz  FORMACJA N. U. W. składająca się z mieszkańców tej dzielnicy. Wystąpił także Zbigniew „Zibi” Młynarczyk. Historię dawnych mieszkańców Krotoszyna przybliżył wszystkim spektakl „Tych miasteczek nie ma już” w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Witczak. Można było także posłuchać muzyki żydowskiej w wykonaniu Grupy HAGADA z Krotoszyna.

Imprezę zakończył występ zespołu Sul Jazz Band z Sulmierzyc. Teren ul. Garncarskiej podzielono na kilka stref: artystyczną, książki, bajkolandię, gastronomiczną, aktywnych, coś dla zdrowia i urody, bezpieczne wakacje.            

Artystycznie, czyli w „Strefie wystaw” - można było podziwiać obrazy i prace plastyczne mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Zaprezentowali je między innymi: Mieczysław Odasz z Krotoszyna, Bronisława Nowacka ze Zdun, Czesław Herba z Krotoszyna, Małgorzata Zimniak z Krotoszyna, Mirosława Zydorczak z Krotoszyna, Maria Malinowska z Koźmina Wlkp., Roman Stawowy z Krotoszyna,  Anna Ziembińska z Krotoszyna, Irena Marszałek z Kobierna, Maria Cholewa z Durzyna i Czesława Piotrowska z Kobierna, Joanna Kędzierska z Biadek. Przedmioty ozdobione techniką decupage wystawiła Pracownia Florystyczna Małgorzaty Sworowskiej z Krotoszyna. Miłośnicy historii Krotoszyna z zainteresowaniem oglądali zdjęcia Leszka Zdracha „Duchy historii”, fotografie ze zbiorów Zakładu Fotograficznego Foto-Gacka”. Józef Jaśkowiak udostępnił zdjęcia z historii sportu w naszym mieście. Wystawiono także prace uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Krotoszynie oraz wyeksponowano twórczość laureatów konkursu „Krotoszyn zmienia się – ostatnie pięć lat widziane oczami dziecka”, którego pomysłodawcą oraz fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.


W Kinematografie odbywały się projekcje filmów dokumentujących ciekawe wydarzenia z historii Krotoszyna, i nie tylko, które udostępnił pan Franciszek Konrady. Można było również obejrzeć prezentacje pokonkursowe, przygotowane przez uczniów pod hasłem „Dlaczego warto odwiedzić Krotoszyn”. Odbył się także pokaz slajdów, na których są stare pocztówki ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Pokazano film „Arkady Fiedler człowiek bez paszportu” w reżyserii Jerzego Jernasa.

 

„Bajkolandia” – strefa dla dzieci, w której promowano akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Zaproszeni goście: Miłosz Zwierzyk – asystent Posła Macieja Orzechowskiego,  Jan Pawlik – Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej, Juliusz Poczta – radny powiatu i Zbigniew Młynarczyk – przyjaciel biblioteki czytali dzieciom najpopularniejsze wiersze polskich poetów. Przeprowadzono liczne konkursy dla małych i dużych uczestników. W tej strefie twarze malowała dzieciom pani Agata Wiercińska. Nagrody ufundowała biblioteka, Rada Osiedla nr 7 i Jarosław Chmielarz, przedstawiciel ogólnopolskiej kampanii Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj. Najmłodsi uczestnicy brali udział w zabawach z tunelem animacyjnym i chustą Klanzy.                                                      

„Strefa książki” – to miejsce gdzie można było wymienić książki w ramach boocrossingu, kupić książki wydawnictwa Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz  porozmawiać i otrzymać autograf  wrocławskiej pisarki Katarzyny Georgiou.                                                                 

W strefie „Coś dla zdrowia i urody” swoje produkty oraz profilaktykę zdrowia reklamowały panie z firm: MARIZA, ORIFLAME i HERBALIFE. Na głodnych i spragnionych czekała „Strefa Gastronomiczna”, gdzie posilić się można było kiełbaskami z grilla oraz różnymi potrawami przygotowanymi przez uczniów ZSP nr 3 i ZSP nr 2 w Krotoszynie, natomiast motocykliści serwowali grochówkę. W ramach strefy „Bezpieczne wakacje” zorganizowano akcje: Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj”, znakowanie rowerów oraz legalizację gaśnic samochodowych.
W strefie aktywnych swoją działalność prezentowali: Bank Spółdzielczy,  Spółdzielnia Inwalidów „Jutrzenka”, Krotoszyńskie Bractwo Kurkowe.

Miłośnicy koni mogli skorzystać z konnych przejażdżek dzięki uprzejmości Rekreacyjnego Klubu Jeździeckiego Krotoszyńska Kawalkada, a miłośnicy koni mechanicznych podziwiali  pojazdy Klubu Motocyklowego IGNIS ARDENS.                                                    

Dyrekcja i pracownicy biblioteki w Krotoszynie pragną podziękować wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym mogło się odbyć Święto Ulicy Garncarskiej.

Tekst i zdjęcia: KBP

ikona daty26-06-2014, 15:17 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń3590
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt