Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE", w ramach dofinansowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn projektu "Profilaktyka czerniaka szansą na wczesne wykrycie choroby - zbadaj znamiona", przeprowadziło akcję badań profilaktycznych, po których warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto korzystać z tego typu akcji.
Jak pokazują wyniki zrealizowanych do tej pory akcji odpowiedź każdorazowo jest pozytywna. Badania tego typu stanowią istotne uzupełnienie działań służby zdrowia ale jednocześnie umożliwiają pacjentowi szybki dostęp do lekarza - specjalisty oraz stwarzają możliwość wczesnego wykrycia choroby.Ten cel spełniły także przeprowadzone w dniu 21 czerwca 2014 roku badania profilaktyczne dotyczące czerniaka.
Z możliwości konsultacji, kontroli i badania występujących na skórze znamion skorzystało 121 pacjentów rekrutujących się ze wszystkich środowisk. W grupie badanych znaleźli się przedstawiciele wszystkich pokoleń, a w ich gronie dominowały jak zwykle kobiety bardziej odważne i dbające o swoje zdrowie. Jednak w przypadku czerniaka po raz pierwszy odnotowano także w badaniach 23% udział mężczyzn oraz 13% udział dzieci i młodzieży w wieku od roku do 18 lat.
W trakcie badań wykryto 2 nowotwory skóry oraz 2 prawdopodobne przypadki czerniaka wymagające niezwłocznego potwierdzenia histopatologicznego. W 43 przypadkach, z uwagi na stwierdzone w badanych znamionach zmiany, skierowano pacjentów do poradni onkolo-gicznej do dalszej diagnostyki onkologiczno-chirurgicznej w celu podjęcia odpowiedniego procesu leczenia. Każdy z pacjentów otrzymał w tym zakresie stosowną informację na temat dalszego trybu postępowania. Dodatkowo 15 pacjentom zalecono powtórną kontrolę w po-radni onkologicznej po okresie letnim. Kierując się zasadą, że łatwiej zapobiegać chorobie aniżeli ją leczyć warto skorzystać z uzyskanej porady.
Jak wskazują powyższe dane warto korzystać z organizowanych badań profilaktycznych, a w przypadku czerniaka i innych nowotworów skóry obserwować zachodzące na tej skórze zmiany. Pamiętając o samokontroli zachodzących na skórze zmian i corocznej kontroli specjalistycznej pomyśl o zmianie stylu życia i swoich zachowań, korzystaj ze słońca rozsądnie i zabezpieczaj się przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowych, a także zrezygnuj z solarium. Przestrzegając podstawowych zasad profilaktyki ochronisz się przed tym groźnym dla zdrowia i życia nowotworem. Być może w trosce o swoje zdrowie będziesz mógł także skorzystać z podobnej akcji badań profilaktycznych w roku przyszłym.
Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE" w Krotoszynie dziękuje prowadzącej NZOZ Krotoszyńska Poradnia Zdrowia Psychicznego pani Joannie Marciniak oraz prowadzącej Gabinet Rehabilitacji i Masażu pani Monice Szarzyńskiej za udostępnienie gabinetów i sprzętu niezbędnego dla zorganizowania i przeprowadzenia powyższej akcji.
(Aleksandra Opalińska)