Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45817927
Portal
Współpraca międzynarodowa: Japonia - Okinoshima



1. PARTNER (NAZWA,REGION, KRAJ) - Miasto Okinoshima na Wyspie Dogo, Wyspy Oki, Prefektura Shimane, Japonia

* strona internetowa: http://www.town.okinoshima.shimane.jp/www/index.html


2. SPOSÓB NAWIĄZANIA WSPÓŁPRACY:
- wspólna inicjatywa Ambasadora Japonii w RP - Makoto Yamanaki i Burmistrza powstała podczas obchodów 10-lecia Polskiego Związku Sumo,
- wyszukanie przez Makoto Yamanakę, Ambasadora Japonii, Wysp Oki, na których znajduje się najstarsza szkółka sumo,
- wsparcie inicjatywy poprzez sport - sumo (Polski Związek Sumo w Krotoszynie + najstarsza szkółka sumo na Wyspach Oki),
-
wizyta w lutym 2015 r. delegacji z Krotoszyna celem nawiązania kontaktów sportowych, kulturalnych i gospodarczych,
- zaproszenie przedstawicieli Wysp Oki i ich wizyta w Krotoszynie podczas obchodów 600-lecia miasta

3. ROK NAWIĄZANIA WSPÓŁPRACY - 2015 r. (luty)

4. RODZAJ DOKUMENTU FORMALIZUJĄCEGO WSPÓŁPRACĘ: Umowa o współpracy; Miasto i Gmina Krotoszyn i miasto Okinoshima, 9 lipca 2016 r.

5. DZIEDZINY REALIZOWANEJ WSPÓŁPRACY:
- ekonomia,
- turystyka,
- historia,
- kultura,
- edukacja,
- sport, szczególny nacisk kładąc na wymianę sportową, która została zapoczątkowana dzięki zawodom sumo

* Uchwała Nr XIV/102/2015 z 29 października 2015 w sprawie współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Krotoszyn a Wyspami Oki  [PDF]
* Uroczysta sesja związana z podpisaniem Umowy o współpracy pomiędzy Krotoszynem i miastem Okinoshima

* Delegacja z Wysp Oki i Prefektury Shimane w Krotoszynie
* Delegacja z Wysp Oki i Prefektury Shimane w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie
* Delegacja z Krotoszyna na Wyspach Oki




Wyspy Oki

Wyspy Oki (Oki- shotō lub Oki-guntō)
to archipelag położony na północno-wschodniej części Morza Japońskiego, oddalony o ok. 60 km na północ od regionu Chūgoku na Honsiu. W skład archipelagu wchodzi 16 wysp, m.in. Dogo, na której położona jest miejscowość Okinoshima. Administracyjnie wyspy należą do okręgu Oki i wchodzą w skład podprefektury stanowiącej cześć Prefektury Shimane.


Lokalizacja Wysp Oki

Całkowita powierzchnia Wys Oki wynosi 346,1 km2. Archipelag jest także granicą Parku Narodowego Daisen-Oki, w którego skład wchodzi wyspa Dogo. Wyspy mają wulkaniczne pochodzenie, powstały w wyniku erozji dwóch potężnych stratowulkanów ok. 500 milionów lat temu w okresie trzeciorzędu i czwartorzędu. Najstarsze kamienie  w Japonii zostały znalezione na Wyspach Oki.

W ostatnich latach Wyspy Oki przeżywają wzrost zainteresowania turystycznego. Coraz częściej przyjeżdżają tu mieszkańcy Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Chin, Tajwanu, Malezji, USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Większość turystów to osoby zainteresowane kajakarstwem, wędrówkami, pływaniem lub po prostu chcące skosztowania świeżych owoców morza i wołowiny z Oki. Coraz częściej pojawiaja się także turyści, którzy pragną odkrywać zakątki Światowego Geoparku Narodowego Wysp Oki. Unikatowy i nie do końca zbadany archipelag został wpisany na listę Światowej Sieci Geoparków w 2013 roku.



Wyspy Oki mają wiele do zaoferowania pasjonatom pieszych wędrówek, biwaków, spływów kajakowych, nurkowania, także tym, którzy lubią jeździć na rowerze lub zwiedzać samochodem albo łódką. Malownicza sceneria, świeże owoce morza i bogata kultura Oki sprawiają, że wyspy są doskonałym miejscem dla osób szukających wewnętrznego spokoju i relaksu, a także dla tych którzy chcieliby poznać typowo rolniczą część Japonii.


Nishinoshima Island

 

Wyspa Dogo i miasto Okinoshima

Wyspa Dogo, na której położone jest miasto Okinoshima, leży ok. 80 km na północny-wschód od Półwyspu Shimane i jest największą wyspą w archipelagu Oki. Około 158 km na północny-zachód od Wysp Oki znajduje się wyspa Takeshima, administracyjnie należąca do Okinoshimy.



Dogo jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, z nieregularnym kształtem zbliżonym do okręgu. Powierzchnia wyspy Dogo wynosi 242,95 km2, obwód - 151 km. Około  80 % powierzchni wyspy to tereny zalesione.

Na wyspie znajduje się łańcuch górski o wysokości 500 m n.p.m. W górach swe źródła mają dwie rzeki: Yabigawa i Omosugawa. Najważniejszym i zarazem najwyższym wzniesieniem łacucha jest góra Daimanji o wys. 608 m n.p.m. 

Całe wybrzeże wyspy zalicza się do Parku Narodowego Daisen-Oki.

Widowiskowe scenerie na wyspach

Wyspy Oki znane są przede wszystkim ze swojego wyjątkowego krajobrazu.  Zapierające dech w piersiach wybrzeża ujawniają wulkaniczne pochodzenie wysp tak, jak np. górujący na wyspie Nishinoshima klif Matengai  lub czerwone pasmo Sekiheki (Czerwony Klif) na wyspie Chiburijima. Niesamowite widoki na wyspach można podziwiać z wielu punktów widokowych.


Wyspa Nishinoshima

Stare rybackie wioski nadają niesamowitego uroku krajobrazowi wysp. Większa część miasta ma szczególny wdzięk ze względu tętniące nigdyś życiem osady portowe.


Wioski rybackie

Zwiedzając wyspy, zauważymy tu ponad 100 unikatowych kapliczek, które świadczą o silnie rozwiniętych wierzeniach Shinto. Część z bardziej znanych kaplic na archipleagu znajdziemy na wyspie Dogo. Kapliczki często są głęboko  powiązane z lokalnymi wierzeniami i legendami, dwie takie znajdują się na wyspie Nishinoshima. Wędrując po okolicy można spotkać kapłana z kaplicy Takuhi.


Wyspa Nishinoshima - Kapliczka Takuhi

Wyspa Wygnanych

Wyspy Oki były niegdyś miejscem wygnania japońskich arystokratów. Wiele kapliczek, świątyń i zabytków przypomina dziś o zesłanych osobach. Informacje na ten temat znajdziemy także w japońskiej literaturze. Zesłania na Oki są magnesem przyciągającym tu podróżników zza morza, interesujących się japońską historią. Największą z najbardziej znanych pamiątek po zesłańcach  jest Oki Shrine dedykowana Cesarzowi Go-Toba, 82. władcy Japonii (panował w latach 1183-1198). Kapliczka stoi na wyspie Nakanoshima.

Łódki do zwiedzania

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc wyspy Dogo jest Rosoku-jima (Wyspa Świeca).


Rosoku Jima - Wyspa Świeca

Jest to wysoka skała, która oświetlona przez zachodzące słońce, w pewnym momencie wygląda jak płonąca świeca. Kapitan łódki turystycznej opuszcza port zwykle przed zachodem słońca, by zapewnić zwiedzającym jak najpiękniejszy widok. Mieszkańcy Dogo wierzą, że obejrzenie  płonącej skały zapewnia szczęście.


Wyspa Świeca oglądana przez turystów z łódki wycieczkowej

Tradycje i festyny

Wyspy Oki słyną z wielu unikatowych festynów i tradycji, z których wiele nie przetrwało w pozostałej części Japonii. Osady dookoła wysp są izolowane przez górzysty teren, dlatego zachowały się w nich dawne tradycje.

Do najciekawszych wydarzeń archipelagu zalicza się : Turniej Sumo Wysp Oki, Sumo Byków Oki oraz Renge-e-mai Court Dance.

Turniej Sumo Wysp Oki  przypomina, że tradycyjnie sumo było praktyką związaną z obrządkiem religijnym towarzyszącym wzniosłym okazjom. Taka forma sumo była powszechna w epoce Edo: od wczesnego XVII w. do wczesnego XIX w. Została zachowana tylko na Wyspach Oki, do dziś dla ich mieszkańców tradycyjne sumo jest bardzo ważne.  Znane jest tutaj jako ‘ninjo Sumo’  inaczej ‘sumo pełne litości’. Turnieje te odbywają się rzadko, ale są warte szczególnej uwagi





Do popularnych i regularnie powtarzanych wydarzeń należy Sumo Byków Oki. Turnieje byków odbywają się specjalnie dla turystów dwa razy dziennie. Jest to jedna z nielicznych atrakcji, która wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca i jest płatna.



21 kwietnia odbywa się Renge-e-mai Court Dance, taniec w maskach dla upamiętnienie Kobo-Daishi, japońskiego mnicha uczonego i artysty.


Renge-mai - Taniec Króla Smoków

Ciekawostką Wysp Oki są różne tradycyjne święta, podczas których uczestnicy noszą po ulicach mikoshi - przenośne kapliczki.

Wyspa Nakanoshima znana jest z Festiwalu Kinnyamanoya, który odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia. Zadaniem uczestników zabawy jest odtańczenie oryginalnego tańca przy użyciu pałeczek do ryżu. O zwycięstwo rywalizują lokalne drużyny. Dodatkowa jest zawsze tworzona z amatorów, obserwatorów, którzy chcieliby się przyłączyć do bitwy.

16 sierpnia każdego roku na wyspie Nishinoshima odbywa się święto Łódek Duchów Shara-bune. Imponujące łódki budowane są przez młodzież szkolną przy wsparciu dorosłych, ekspertów w tworzeniu łódek.


Łódki Duchów

Świątynia Tamawakasu-mikoto na wyspie Dogo jest siedzibą jednego z największych festiwali Oki. Podczas tego niesamowitego wydarzenia do wejścia świątyni dowożone są na grzbietach koni figurki lokalnych bóstw. Następnie  odbywa się konny popis łuczniczy.



Klimat

Klimat wysp uzależniony jest od Morza Japońskiego i od ciepłego prądu Tsushima, który przepływa w pobliżu, nadając wyspie klimatu oceanicznego. To oznacza relatywnie małą różnicę pomiędzy temperaturami powietrza w porze letniej i w porze zimowej, z umiarkowaną, łagodną pogodą przez cały rok, za wyjątkiem okresu przedzimowego.

Typologia i geologia

Wyspy Oki należą do kontynentu eurazjatyckiego i są pozostałością po procesach formowania się morza marginalnego (morza przybrzeżnego) tudzież silnych wpływów gwałtownych procesów wulkanicznych. Sam proces i jego kombinacja są ewenementem na skalę światową.
Wyspy Oki składają się ze skał metamorficznych - gnejsów oraz alkalii (roztworów wodorotlenków litowców i wapnia), które są obecne w skałach wulkanicznych i niespotykane nigdzie indziej w Japonii. Zarówno gnejsy jak i alkalia noszą świadectwo kontynentalnego pochodzenia wysp.  Abrazja (jeden z procesów erozyjnych) wpłynęła na wygląd wyspy, nadając jej wybrzeżom oryginalnego wyglądu, bogatego w pieczary i klify.


Wyspa Chiburijima



Wyspa Nishinoshima - Klif Matengai


Tunele Fukuura

Flora i fauna

Na wyspie Dogo zostały zachowane w nieskalanym stanie rzadkie gatunki olbrzymich cedrowych lasów i lasów liściastych. Pomiędzy drzewami można znaleźć rododendrony z pięknym różowym i białym kwieciem. Na olbrzymich drzewach rosną niezwykle wonne okazy orchidei (aerides japonicum).

Na północy i na południu wysp żyją różne gatunki zwierząt. Gatunki spotykane na głównym lądzie, takie, jak: niedźwiedzie, sarny, szopy-pracze i lisy, są tutaj niespotykane z powodu różnic środowiskowych spowodowanych izolacją wysp. Rekompensatą tego niedoboru jest występowanie tu unikatowych przedstawicieli fauny, jak np. zająca z Oki, salamandry z Oki i ślimaka z Oki.  Ten charakterystyczny i szczególny ekosystem przetrwał dzięki niedostępności wysp. Ochrona cennych okazów flory i fauny jest dla mieszkańców bardzo  ważnym zadaniem.

Takeshima

Takeshima należy do okręgu administracyjnego miasta Okinoshima i składa się z dwóch głównych wysp leżących na zachód i na wschód oraz dodatkowych dziesiątek małych wysepek powstałych z rafy, o powierzchni 210.000 m2 – pięć razy większej od Tokyo Dome (stadionu w Tokio).

Wyspy te nie nadają się do zamieszkania z powodu ciągłego niedoboru wód pitnych. Opływa je ciepły południowego prąd Tsushima połączony z północnym prądem Liman Gold, dzięki czemu między wyspami żyje wiele gatunków wysokowartościowych ryb, skorupiaków i wodorostów.

Stworzona współcześnie 200-milowa ekskluzywna strefa ekonomiczna wód dookoła Takeshimy ma ogromne duże znaczenie, nie tylko dla okręgu administracyjnego („cho”), ale także dla całego kraju, z perspektywy rozwoju rybołówstwa i zapewnienia źródła ryb.

Logo miasta Okinoshima



Podstawowym motywem logo miasta jest zewnętrzny krąg reprezentujący rozpoczynającą wyraz ‘Okinoshima’ literę ‘O’, przeplatającą sie z falami Morza Japońskiego. Ten spójny ze sobą krąg (= pierścień = harmonia) symbolizuje harmonijny rozwój miasta i swobodę ducha. Biały okrąg oznacza blask miasta i jest skomponowany z dwoma falami, które delikatnie, lecz z pełną mocą, owijają go. Stanowi to obraz tętniącej życiem współpracy i ludzi wspierających się  nawzajem, Silnych ludzi z Oki, którzy urodzili się i wychowali na Oki. Kolory przywołują na myśl piękne bogate cechy natury i ponadczasową historię. Całość streszcza w formie wizualnej koncept rozwoju społeczeństwa Oki.

Kwiat miasta Okinoshima – Oki Rododendron

Rododendron z Oki jest odmianą rhododendronu metternichii  i należy do rodziny ericaceae. Jest to endemiczny gatunek z małymi listkami i kwiatami w kolorze lekkiego różu. Mówi się o nim na Oki ‘królowa kwiatów’ i jest znany wielu ludziom jako zwiastun nadejścia wiosny w pełni.


Oki Rododendron

Drzewo miasta Okinoshima – cedr

Cedr jest wysokim, wiecznie zielonym drzewem z rodziny sosnowatych. W rejonie wioski Fuse cedry rosną w naturalnych skupiskach. Cedr jest drzewem wieloletnim , które opiera się trudnym warunkom pogodowym: silnym wiatrom, opadom śniegu. Charakter drzewa świetnie oddaje charakter miasta i godnie je reprezentuje.


Chichi-sugi - Japoński Cedr


ikona daty10-10-2017, 09:38 ikona autorak r
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt