To już ostatni niestety spektakl w ramach jesieni teatralnej z programem Teatr Polska w Krotoszynie. Serdecznie zapraszamy na spektakl BRONIEWSKI Teatru Wybrzeże z Gdańska a potem spotkamy się już mamy nadzieję w kolejnym roku z kolejnymi wyśmienitymi produkcjami teatralnymi.
06.11, godz. 19.00
sala sportowo-widowiskowa przy Zespole Szkół nr 3 w Krotoszynie
"BRONIEWSKI" KUP BILET!
Teatr Wybrzeże w Gdańsku
reżyseria: Adam Orzechowski
autor: Radosław Paczocha
scenografia: Magdalena Gajewska
muzyka: Marcin Mirowski
obsada: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Agata Bykowska, Piotr Chys, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra-Weber, Michał Jaros, Anna Kaszuba / Justyna Bartoszewicz, Piotr Łukawski, Jakub Mróz, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Piotr Witkowski
prapremiera: 27 czerwca 2014 roku
Scenariusz spektaklu prezentuje epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane z dwudziestowieczną historią Polski. Paczocha dokonuje nieoczywistej analizy często niekonwencjonalnych zachowań Broniewskiego, który sam o sobie mówił — „Polak, katolik, alkoholik”. Twórcy przedstawienia próbują zrozumieć wewnętrzne pęknięcia Broniewskiego, jego wybory i postawy, szczególnie te po drugiej wojnie światowej. Z jednej strony pokazują młodzieńcze zasługi i odwagę w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego. Z drugiej bliskie kontakty poety z peerelowską władzą oraz sławienie Stalina (mimo że w latach 40. przez półtora roku był osadzony w stalinowskim więzieniu). Ten niejednoznaczny i złożony portret Broniewskiego to jednocześnie portret całego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.
Czas trwania spektaklu: 3 godziny 15 minut (jedna przerwa)
Spektakl dla widzów od 16 lat
Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.
Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar - dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach "teatru objazdowego" zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.
Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.