Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827552
Nieobecność - wystawa ceramiki i malarstwa
Termin:
Od: 31-03-2017, 18:00
Do: 27-04-2017
Kategoria:

 

Galeria Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury zaprasza na wernisaż wystawy NIEOBECNOŚĆ - Joanny Pałys i Weroniki Lucińskiej z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Otwarcie wystawy w piątek 31 marca br. o godz. 18:00 w Refektarzu (Mały Rynek 1).

 

Nieobecność

Wystawa duetu: Joanny Pałys (malarstwo) i Weroniki Lucińskiej (ceramika).

 

Obie artystki kontemplują w pewien sposób otoczenie: Lucińska naturę, Pałys dzieło człowieka. Joanna Pałys uwiecznia na płótnach monumentalne bryły architektoniczne, Weronika Lucińska tworzy niewielkich rozmiarów rzeźby ceramiczne o organicznym charakterze, sprawiające wrażenie zastygłych w ruchu roślin i bliżej nieznanych nam stworzeń. Artystki poruszają w swojej twórczości odmienne tematy, używają innych mediów do wyrażania swoich myśli. Trudno znaleźć wspólny mianownik ich twórczości, jednak gdy się zestawi organiczność prac Lucińskiej z betonową materią obrazów Pałys, to zyskują one nowe znaczenie.  Dzieła te, w połączeniu, wywołują uczucie niepokoju i napięcia, które trudno nazwać. W żadnej z tych prac nie pojawia się człowiek, jednak gdy zestawi się je razem, to czuć jego obecność... a właściwie nieobecność...Czy to tryumf natury nad człowiekiem, czy człowieka nad naturą? Pytanie pozostaje otwarte.

Barbara Dudzińska

 

 

 

Joanna Pałys - ur. w 1981 roku w Świdnicy. W latach 2003-2008 studiowała malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Najlepszy Dyplom 2008” wrocławskiej ASP i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE w Legnicy, nominowana do nagrody Strabag Art Award w Austrii. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych; uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Po studiach przez blisko cztery lata mieszkała w Indiach. Od 2013 roku dydaktyk we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Życie dzieli między Polskę a Indie, przez większość roku mieszkając i pracując we Wrocławiu oraz w Strzegomiu.

 

Joanna Pałys

 

„Punktem wyjścia dla moich obrazów jest pejzaż architektoniczny - charakterystyczne budowle będące śladem człowieka i epoki, która przeminęła: upadające fabryki, industrialne konstrukcje o nieznanym mi przeznaczeniu, a ostatnio – przypominająca nowoczesne rzeźby architektura modernistyczna Indii. Dostrzegam w tych miejscach pewnego rodzaju nieoczywiste piękno. Staram się je uchwycić i zachować na płótnach, które – choć z pozoru kruche i nietrwałe – być może przetrwają dłużej, niż monumentalne budowle na nich utrwalone.”

Joanna Pałys

 www.joannapalys.pl

 

 


 

Weronika Lucińska - ur. w 1989 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 2008-2013 studiowała projektowanie ceramiki na Wydziale Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2013 studentka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na macierzystej Uczelni na Wydziale Ceramiki i Szkła pod opieką artystyczną prof. Katarzyny Koczyńskiej- Kielan. Uczestniczka wielu wystaw  i konkursów międzynarodowych w Hiszpanii, Austrii, Łotwie, Niemczech, Włoszech, Francji, Portugalii, Czechach. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium artystycznego im. Jerzego Grotowskiego. Na jej dorobek składają się instalacje artystyczne, obiekty z pogranicza art-designu oraz ceramiczne obiekty rzeźbiarskie, często z elementami szklanymi.

 

Weronika Lucińska - fot. Grzegorz Stadnik

 

„W mojej twórczości istotne miejsce zajmuje woda- jako symbol, żywioł i materia. Jest dla mnie niewyczerpanym źródłem inspiracji, jak również medium równorzędnym z samymi obiektami ceramicznymi. W obszarze moich poszukiwań wyrazu plastycznego znajduje się chęć zaklęcia w materii ceramicznej ruchu, płynnej zmiany kształtu początkowo centrycznego, geometrycznego obiektu. Analizuję zjawiska optyczne, jakie zaobserwować można na  obiektach w kontakcie z płynami i szkłem. Wykorzystuję materię wody w różnych stanach skupienia, używając jej samej lub traktując ją jako model, inspirację do tworzenia kolejnych form przestrzennych i instalacji.”

Weronika Lucińska

www.weronikalucinska.com

 

lokalizacja
Miejsce:

Galeria Refektarz
ikona daty 21-03-2017, 15:01 ikona autoraRedaktor KOK
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się