Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818034
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja16-04-2015 15:15
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć23
Ekslibrisy krotoszyńskie i inne z kolekcji dr. Józefa Zdunka

W środę 15 kwietnia 2015r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy p.t. Ekslibrisy krotoszyńskie i inne z kolekcji dr. Józefa Zdunka, zorganizowanej w ramach obchodów 600-lecia Krotoszyna.

Pani Ewa Bukowska – dyrektor biblioteki powitała przybyłych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych: Stanisław Szczotka – starosta krotoszyński, zastępcy burmistrza Ryszard Czuszke i Joanna Król-Trąbka, Jerzy Janicki – zastępca Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, radni, czytelnicy. Z Ostrowa Wielkopolskiego przybyli specjalni goście: Bożena i Czesław Woś, Helena Sawicka – znani graficy i twórcy ekslibrisów. Czesław Woś współorganizował (wraz z żoną) Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisów w Ostrowie Wielkopolskim.

Doktor Józef Zdunek to znany w społeczności lokalnej regionalista, turysta, społecznik, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych, a także autor wierszy i sentencji. Wielką pasją doktora Zdunka jest zbieranie ekslibrisów, których ma w swej kolekcji ok. 6000. Ekslibrisy wyeksponowane na wystawie zostały przekazane bibliotece i wzbogacą posiadany już zbiór „znaków książkowych”. W 2014r. kolekcjoner przekazał bibliotece zbiór księgoznaków Klemensa Raczaka. Biblioteka otrzymała również dwa własne nowe ekslibrisy: linoryt Ryszarda Łomańskiego oraz wykonany techniką komputerową, autorstwa Rajmunda Aszkowskiego. Pan Józef Zdunek przybliżył zgromadzonym historię i techniki powstania tych miniaturowych dzieł sztuki.

Na wystawie znajduje się 108 ekslibrisów, w tym 54 krotoszyńskie. Ekslibrisy krotoszyńskie to takie znaki książkowe, które spełniają co najmniej jedno z dwóch kryteriów: 1. Posiadają w obrazie graficznym coś, co jest „krotoszyńskie”, np. zabytek, herb Krotoszyna itp., 2. w napisie widnieje nazwa Krotoszyn.

Wystawę oglądać można do końca maja, a zwiedzanie ekspozycji ułatwi katalog ze spisem wszystkich pokazanych ekslibrisów.

Całość uświetnił występ muzyczny Joanny Skrzypczak. Po zakończeniu części oficjalnej przy kawie goście mieli możliwość rozmowy z kolekcjonerem na temat jego pasji.

Tekst: Wiesława Patalas

Zdjęcia: Łukasz Durczyński

ikona daty16-04-2015, 15:14 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń3667
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt