Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828913
Wiadomości
grafika
Zaproszenie na badania profilaktyczne "Rakowi płuc - nie!"


Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” zaprasza w dniu 16 maja 2015 roku od godziny 9.00 do godziny 14.00 na kolejną akcję badań profilaktycznych, w ramach której wykonasz bezpłatne przesiewowe badanie spirometryczne, tj. zbadasz pojemność i objętość płuc oraz skorzystasz z możliwości przeprowadzenia badania osłuchowego płuc przez lekarza pulmonologa. Badania będą prowadzone w gabinetach lekarskich zlokalizowanych w budynku Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im Arkadego Fiedlera przy ul. Benickiej w Krotoszynie.  

 

Tym razem na bazie współfinansowanego ze środków Miasta i Gminy Krotoszyn w ramach Otwartego Konkursu Ofert projektu pod hasłem „WYPRZEDŹ RAKA” rozpoczynamy od choroby nowotworowej, która pod względem umieralności zajmuje pierwsze miejsce wśród mężczyzn oraz drugie wśród kobiet. Każdego roku diagnozuje się na świecie ponad 1,3 mln nowych przypadków tej choroby, z czego 1, 2 mln przypadków kończy się zgonem. W Polsce w tym samym okresie notuje się ponad 24 tys. nowych pacjentów, z których co piąty przeżywa więcej niż rok od momentu rozpoznania choroby.

 

Powyższe dane dotyczą raka płuc a organizowana pod hasłem „RAKOWI PŁUC – NIE!” akcja badań profilaktycznych jest Twoją szansą na zdrowie. Jakie objawy winny zatem zwrócić naszą uwagę? Jakie dolegliwości powinny zmobilizować nas do badań i kontroli stanu zdrowia? W tym przypadku zwróć uwagę na:

  • przewlekły kaszel,
  • chrypkę,
  • duszności,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • krwioplucie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • ogólne osłabienie i szybkie męczenie się.

 

Powyższe objawy są charakterystyczne nie tylko do raka płuc ale mogą także oznaczać inne, groźne choroby układu oddechowego, w tym astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W każdym przypadku niezbędne są jednak szybka diagnoza i podjęcie procesu leczenia a to zapewnią organizowane badania profilaktyczne.

 

Najbardziej znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuc jest palenie tytoniu. Jak wykazują bowiem statystyki rak płuc w 90% przypadków dotyka nałogowych palaczy, głównie osób które od 10-15 lat wypalają co najmniej paczkę papierosów dziennie. W grupie ryzyka znajdują się w tym przypadku także palacze bierni a więc osoby przebywające w towarzystwie palaczy i zmuszone do wdychania dymu tytoniowego. Pozostałe czynniki ryzyka, stanowiące zagrożenie chorobą to ekspozycja na azbest i gazy radonu oraz zanieczyszczone powietrze, mają już mniejsze znaczenie.

 

Dla zachowania zdrowia oraz eliminowania czynników ryzyka zachorowania na raka płuc, mimo postępu medycyny, nadal najważniejsza jest profilaktyka i regularne badania.

 

W przypadku raka płuc w ramach profilaktyki pierwotnej oznacza to walkę z nałogiem i rzucenie palenia oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Natomiast w ramach profilaktyki wtórnej:

  1. obserwuj swój organizm  i korzystaj z porad specjalistycznych w przypadku wystąpienia budzących niepokój dolegliwości zwłaszcza w przypadku przewlekłego kaszlu, nawracających infekcji, krwi w odksztuszanej plwocinie,
  2. wykonuj systematycznie prześwietlenie klatki piersiowej - po 50-tym roku życia przynajmniej raz na 3 lata a jeżeli jesteś palaczem to raz w roku,
  3. korzystaj z organizowanych akcji badań profilaktycznych, bo to twoja świadoma inwestycja w zdrowie.

 

Aleksandra Opalińska - Stowarzyszenie Pomóżmy Sobie

 

ikona daty05-05-2015, 10:03 ikona autoracki mg ikona wyświetleń2648
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt