Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818129
Wiadomości
grafika
Moja decyzja - moje życie

 

Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” w Krotoszynie zaprasza mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego powyżej 40-tego roku życia na nieodpłatne badania profilaktyczne z zakresu chorób układu oddechowego, na które w Polsce cierpi ponad 6 mln ludzi a rocznie umiera około 40 tys. osób. Epidemiolodzy przewidują, że do roku 2020 liczba zachorowań na choroby płuc będzie systematycznie wzrastać, m. in. dotyczyć to będzie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc i gruźlicy. Źródeł tych chorób upatruje się głównie w czynnym i biernym paleniu tytoniu, a także jak w przypadku innych chorób cywilizacyjnych w zanieczyszczeniu środowiska oraz w fakcie starzenia się naszego społeczeństwa.

Z chorób układu oddechowego największe zagrożenie dla zdrowia i życia stanowi rak płuc, jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. W przypadku tego nowotworu notuje się rocznie w Polsce 21 tys. nowych zachorowań, a 5-cio letnie przeżycie uzyskuje jedynie 14% chorych. Rak płuc rozwija się bowiem bez charakterystycznych objawów choroby nowotworowej a jego objawy są często mylone z innymi chorobami, w tym m. in. z drugą groźną chorobą układu oddechowego, tj. obturacyjną chorobą płuc, na którą cierpi w Polsce  2,5 mln osób. Stąd nowotwór ten jest zbyt późno wykrywany. Jak pokazują statystyki rak płuc w 80% już przy rozpoznaniu jest na tyle zaawansowany, że nie da się go całkowicie wyleczyć.

W codziennym życiu nie przywiązujemy uwagi do głównej przyczyny wywołującej choroby układu oddechowego, w tym raka płuc, jaką jest palenie tytoniu i jego wpływ na osoby niepalące przebywające w otoczeniu czynnych palaczy. Prawie 85% chorych na raka płuc to nałogowi palacze, a bierne palenie jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuc u osób niepalących. Niepokojącym zjawiskiem jest także fakt, iż pali coraz więcej kobiet i jak wykazują statystyki rak płuc wysuwa się w tej populacji na pierwsze miejsce zastępując raka piersi w zakresie występującej z tego powodu śmiertelności. Warto zatem pomyśleć o rzuceniu tego zgubnego nałogu a także pamiętać o syste-matycznych badaniach.

Jeżeli zatem obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące układu oddecho-wego skorzystaj z organizowanej akcji badań profilaktycznych. Zgodnie z hasłem „Moja decyzja – Moje życie” zgłoś się na prowadzone przez Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” badania współfinansowane przez Powiat Krotoszyński. Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na załączonym plakacie

 

 

ikona daty08-02-2017, 13:12 ikona autoracki mg ikona wyświetleń3080
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt