Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827584
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja21-05-2018 13:42
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć33
Literacka Łódź, planety, Piotrkowska i…

 

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w sobotę 12 maja 2018 r. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zorganizowała wyjazd studyjny do Łodzi. Do udziału zaprosiliśmy bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego oraz osoby na co dzień współpracujące z nimi. Naszym przewodnikiem był Pan Mariusz Karbowiak z Filii nr 4 KBP w Biadkach. Wizytę w Łodzi rozpoczęliśmy od uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

 

Goszcząc w Muzeum Tradycji Niepodległościowych mieliśmy okazję obejrzeć wystawę stałą „Drogi do niepodległej 1791-1921”, która jest pasjonującą i pouczającą wyprawą w przeszłość narodu polskiego. Zasadniczy cel, który jej przyświeca to prezentacja zmagań, trudów i ofiar poniesionych przez Polaków w imię wolnego i niepodległego państwa. Punktem wyjścia jest ukazanie prób zreformowania I Rzeczypospolitej, podjętych u schyłku XVIII wieku, podczas prac Sejmu Czteroletniego, zwanego Wielkim (1788-1792). Ukazano okoliczności powstania najważniejszego owocu prac legislacyjnych tych lat  - Konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucji, która dla przyszłych pokoleń Polaków stała się symbolem walki o naprawę ojczyzny i jej pełną suwerenność. Na początku ekspozycji ukazane są wydarzenia, które doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy Europy, a następnie przedstawione są działania Polaków, które ostatecznie doprowadziły 11 listopada 1918 r. do odzyskania przez Polskę wolności. Wystawa przybliża kluczowe wydarzenia i postaci (zarówno z życia politycznego, jak i kulturalnego) z tego 123-letniego okresu niebytu państwa polskiego. 

 

Następnie udaliśmy się na spacer ulicą Piotrkowską – symbolem Łodzi, która jest najdłuższą ulicą w Europie. Ta reprezentacyjna ulica jest zbiorem pamiątkowych tablic, pomników, rzeźb, które stanowią symbol historii miasta. Spacerując, podziwialiśmy piękną zabudową odrestaurowanych dziewiętnastowiecznych  kamienic. W trakcie naszej wędrówki na dłużej zatrzymaliśmy się przy ławeczce Juliana Tuwima, pomniku Stefana Jaracza czy Artura Rubinsteina, który jest częścią Galerii Wielkich Łodzian. Bardzo urokliwym miejscem okazał się „Pasaż Róży”. Jest to podwórze dawnego Hotelu Polskiego, gdzie ściany oficyn wyłożone są milionami lusterek o nieregularnych kształtach. To największa szklana mozaika w Polsce. Dla autorki instalacji Joanny Rajkowskiej, tworzenie mozaikowego podwórza miało bardzo osobisty wymiar i nawiązuje do choroby jej córki - Róży, u której lekarze zdiagnozowali raka oczu. Instalacja ukazuje historię Róży i jednocześnie jest wyrazem radości artystki, że jej córka będzie widzieć.

 

Kolejny etap naszej wizyty w Łodzi to uczestnictwo w pokazie w planetarium EC1, najnowocześniejszego planetarium w Polsce. W tracie pokazu omawiane były gwiazdozbiory widoczne w maju po zachodzie Słońca. Oprócz obiektów widocznych gołym okiem pokazywane były mgławice, gromady gwiazd, galaktyki i wiele innych.

 

Po relaksacyjnej wizycie w planetarium liczną grupą odwiedziliśmy pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, nazywanego „łódzkim Luwrem”. Neobarokowa budowla zajmuje cały narożnik ulic Zachodniej i Ogrodowej, przy której wznoszą się potężne mury dawnej fabryki Poznańskiego (dziś największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura) i robotnicze domy. Pałac powstawał w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wiek. Budynek krótko służył rodzinie Poznańskich (zresztą sam fundator zmarł przed ukończeniem budowy). W okresie międzywojennym gmach przebudowano, mieściły się tam urzędy. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku uznano obiekt za cenny zabytek. Dziś mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi, odbywają się bale i imprezy artystyczne. Zwiedzając zadziwiające bogactwem i dekoracyjnością wnętrza, można zapoznać się z historią i kulturą XIX-wiecznej Łodzi, poznać fenomen wielokulturowej i wielowyznaniowej metropolii przemysłowej. Stała wystawa "Panteon Wielkich Łodzian" przybliża sylwetki znamienitych artystów związanych z miastem: Władysława St. Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Artura Dedeciusa, a także Artura Rubinsteina i Aleksandra Tansmana.

 

Bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego świętując Dzień Bibliotekarza mieli okazję poznać, a niektórzy na nowo odkryć Łódź i jej wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego.

 

Tekst: Alina Kajewska, zdjęcia: Marcin Laska

ikona daty21-05-2018, 13:37 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1205
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt