Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827447
Wiadomości
grafika
Z Elizą Piotrowską o życiu na „obczyźnie”

 

We wtorek 18 września 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Eliza Piotrowską, którą gościliśmy po raz trzeci w naszej bibliotece. Dwa poprzednie spotkania zostały zorganizowane dla dzieci, ponieważ nasz gość jest znaną i cenioną autorką i ilustratorką, wielu utworów dla młodych czytelników. Najbardziej znane tytuły to seria opowiadań o „Cioci Jadzi”, „Tupcio Chrupcio”, „Święci uśmiechnięci”, „Zielone Bajki”. Napisała około 80 książek dla dzieci. W latach 90-tych związana była ze środowiskiem młodych poetów zrzeszonych wokół Danuty Wawiłow. Współpracowała z takimi  czasopismami jak „Miś”, „Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”  czy „Guliwer”. Zajmuje się także krytyką sztuki i tłumaczeniami z języka włoskiego. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych. Autorka przez prawie dziesięć lat mieszkała w Rzymie, a od 2011 r. mieszka
w Brazylii.

 

Efektem zagranicznych podróży pisarki jest debiutancka powieść dla dorosłych „Obczyzno moja”, która ukazała się w 2017r., ale nie jest to książka podróżnicza ani reportaż. Bohaterka przygląda się krajom i ich mieszkańcom. W swojej książce stworzyła obraz naszych narodowych cech, wad, zalet, udręk, radości i smutków. „Obczyzno moja” to tekst wymykający się gatunkowej klasyfikacji. Wzrusza i rozbawia, łączy poezje i prozę, zmusza do refleksji nad uwikłaniem, klaustrofobią i wolnością.

 

Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim życiu na „obczyźnie”, o ludziach których spotkała i spotyka na swojej „drodze”. Pisarka ujęła zgromadzonych otwartością, ekspresją i łatwością nawiązywania kontaktu ze słuchaczami. Po spotkaniu można było zakupić książki i zdobyć autograf autorki.

 

Książki Elizy Piotrowskiej wypożyczyć można w naszej bibliotece.

 

Tekst: Wiesłąwa Patalas

Zdjęcia: Mateusz Jędrzejak

 

 

 

 

 

 

ikona daty19-09-2018, 15:23 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1014
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt