45827455
grafika
Ks Krotosz na 40. PZU Maratonie Warszawskim

W niedzielny poranek 30 września, czwórka naszych klubowiczów spełniła swój „Sen o Warszawie”. Punktualnie o godzinie 9:00 zgromadzili się bowiem nieopodal stadionu Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej, by pokonać trasę jubileuszowego, a zarazem rekordowego pod względem frekwencji, 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Wspomniana piosenka Czesława Niemena, wysłuchana bezpośrednio przed startem, wzruszyła z pewnością niejednego z biegaczy, a przede wszystkim pozwoliła wprowadzić zawodników w wyjątkową atmosferę biegu ulicami stolicy.

Na starcie 40-tej edycji maratonu stanęło blisko 8 tysięcy biegaczy, natomiast linię mety przekroczyło dokładnie 7525 zawodników. Organizatorzy zadbali o to, aby tegoroczna, jubileuszowa edycja zawodów, była inna niż poprzednie, a zarazem nawiązywała do pierwszych, rozgrywanych wówczas pod nazwą Maraton Pokoju.

Znaczna część trasy została poprowadzona przez centrum miasta. Biegacze podczas tych 42 kilometrów mieli bowiem okazję zwiedzić Łazienki Królewskie, Ogród Zoologiczny, Krakowskie Przedmieście czy też obejrzeć z bliska Stadion Narodowy. Meta usytuowana została natomiast na Wisłostradzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann. Trasa, choć bardzo ciekawa, nie należała jednak do najłatwiejszych. Biegacze musieli bowiem zmierzyć się z licznymi, długimi podbiegami, a wietrzna aura znacznie utrudniła im walkę o życiówki.

Tradycyjnie już zwycięstwo w biegu przypadło reprezentantom Afryki.Wśród mężczyzn triumfował Kenijczyk David Metto z czasem 02:12:44.00. Zaraz po nim na mecie pojawił się Francuz Florian Carvalho (02:15:14.00). Jako trzeci linię mety przekroczył debiutujący na dystansie maratońskim Polak Adam Nowicki z czasem 02:17:43.00.

Wśród kobiet zwyciężczynią okazała się Kenijka Beatrice Cherop (02:35:22.00), natomiast drugie miejsce zajęła Polka- Anna Łapińska, która ustanowiła tym samym swój rekord na dystansie maratońskim 02:38:41.00. Podium uzupełniła reprezentantka Izraela- Elena Dolinin (02:38:46.00).

Barwy naszego klubu reprezentowało czworo zawodników. Dla niektórych z nich był to z pewnością start wyjątkowy. Zawodami w Warszawie Karol i Justyna Olejniczakowie zdobyli bowiem Koronę Maratonów Polskich, na którą składa się pięć najważniejszych polskich maratonów (pozostałe cztery: Poznań, Kraków, Wrocław, Dębno). Karol Olejniczak linię mety przekroczył z czasem 3:07:46, zajmując tym samym 298 miejsce w klasyfikacji OPEN oraz 92 w kategorii wiekowej M40. Dystans maratoński wspólnie pokonali Paweł Błażutycz oraz Justyna Olejniczak, którzy wbiegli wspólnie na metę w czasie 3:40:24. Czwarty z klubowiczów Maciej Sobkowiak kazał czekać na siebie nieco dłużej, bowiem linię mety przekroczył z czasem 4:39:54.