Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827510
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Piękna Gmina. Biadki nasza wieś, wczoraj i dziś

Jadąc z Krotoszyna do Ostrowa Wielkopolskiego drogą krajową nr 36, już z daleka widzimy stromy dach kościoła oraz stojącą obok niego strzelistą dzwonnicę. W ten sposób prezentują się Biadki – nasza Mała Ojczyzna.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej wsi pochodzą z epoki kamienia gładzonego – neolitu i datowane są na lata 3500 – 2700 p.n.e. W źródłach pisanych wieś pojawia się po raz pierwszy na początku XVI wieku, a dokładnie w roku 1521. Warto tutaj jednak zaznaczyć, iż w Akademii Krakowskiej w roku 1450 studiował Jakub, syn Stanisława z Biadek. Nie wiemy jednak, czy Jakub na pewno był mieszkańcem naszej wsi. Dzieje wsi w następnych wiekach były związane z Kobiernem (parafia) i dobrami krotoszyńskimi. Do roku 1918 właściciele Krotoszyna, rody: Rozdrażewskich, Gałeckich, Potockich i książęta Thurn und Taxis , byli równocześnie panami Biadek. Koniec I wojny światowej i zakończone sukcesem powstanie wielkopolskie dały wsi upragnioną wolność.

Dzisiejsze Biadki to największa wieś w gminie Krotoszyn, licząca 1456 mieszkańców, z których tylko niewielki procent utrzymuje się z rolnictwa. Do większości posesji prowadzą oświetlone drogi asfaltowe i prawie cała wieś jest zwodociągowana. W Biadkach mają swoją siedzibę duże firmy: Fabryka Podłóg Biadki i Spółka GOPOL.

Przez całą wieś możemy w miarę bezpiecznie przejechać rowerem, wybudowanym w 2011 roku przy drodze krajowej chodnikiem. W czasie przejażdżki warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych miejsc. Pierwszym z nich jest nowoczesny kościół pw. św. Izydora Oracza, wybudowany na początku lat 70. XX wieku. Kilometr dalej znajduje się okazały, ceglany budynek „starej szkoły” z końca XIX wieku, w którym mieści się m.in. biblioteka. Chcąc poznać wieś, dalej powinniśmy skręcić w lewo w kierunku Orpiszewa, gdzie znajdują się budynek dworca kolejowego, niestety, bardzo zaniedbamy i dawny gościniec – obecnie zajazd „ Celineczka”.

Tyle tytułem krótkiego wstępu o Biadkach. Do tekstu dołączam kilka zdjęć, z których część ma już wartość archiwalną ( 2010 r. ).

W kolejnych materiałach będziemy prezentować np. organizacje społeczne działające w Biadkach. Zapraszamy na stronę Krotoszyna.

Mariusz Karbowiak

ikona daty23-11-2018, 11:30 ikona autoraib ikona wyświetleń772
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt