Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827419
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Spotkanie autorskie z Moniką A. Oleksa

 

W środę 28 listopada 2018 roku w jesienne popołudnie  gościem Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera była polska pisarka Monika A. Oleksa. 

 

Autorka jest rodowitą lublinianką, pisarką, blogerką, eseistką, lektorem języka angielskiego. Zadebiutowała w 2002 r. zbiorem opowiadań Uśmiech Mima. W 2011 roku ukazała się powieść obyczajowa Miłość w kasztanie zaklęta, w 2012 Ciemna strona miłości. Panią Monikę gościliśmy w naszej bibliotece w 2014 roku, podczas promocji książki Samotność ma twoje imię. Od tego czasu ukazały się jeszcze takie powieści jak: Niebo w kruszonce (2016), Spacer nad rzeką (2017) i najnowsza Tylko morze zapamięta (2018).

 

Pisarka skupiła się szczególnie na tych trzech ostatnich tytułach. Opowiedziała o okolicznościach powstania powieści. Ich realia są zazwyczaj  osadzone  w miejscach bliskich jej sercu, tj. na Lubelszczyźnie bądź w samym Lublinie. Jej książki stanowią piękną wizytówkę Lublina i Lubelszczyzny. Akcja najnowszej Tylko morze zapamięta rozgrywa się w nadbałtyckich Dąbkach, w których pisarka spędza corocznie wakacje.

 

 Pisarka to marzycielka z dusza wrażliwą i otwarta na drugiego człowieka. Jak sama o sobie mówi „lubi obserwować życie i wplatać je w kartki swoich książek”. W niezwykle żywiołowy sposób opowiadała o twórczości, inspiracjach i bohaterach, którzy często wymykają się z góry założonym planom i „żyją swoim życiem”. Często mają swoich odpowiedników w realnym świecie. Autorka kreśli na łamach swoich książek dość szczegółowe portrety psychologiczne głównych bohaterów, akcentując emocje i uczucia jakie nimi targają. Podczas spotkania szczególną uwagę zwróciła na moc słów, które potrafią dodać otuchy jak i zranić. Często też oceniamy ludzi po wyglądzie, co może być także dla nich krzywdzące. Jak mówi pisarka „Nie oceniaj, zanim zrozumiesz”. To właśnie problem oceniania i odrzucenia skłonił ją do napisania powieści Niebo w kruszonce. Problemy, które porusza autorka również dotykają spraw, z którymi wielu z nas się spotyka: samotne rodzicielstwo, przemoc w rodzinie, alkoholizm, emigracja, samotność, poszukiwanie własnego miejsca w świecie, problemy z nastoletnim dzieckiem. A przy tym ukazuje również piękno świata, drobne przyjemności, jakie można czerpać z życia, ulotne chwile dające siłę do walki o siebie.

 

Czytelnicy wyrażali duże zainteresowanie powieściami pani Moniki, zadawali pytania na temat okoliczności powstania jej powieści. Szczególnie interesowało ich kiedy ukaże się kontynuacja powieści Tylko morze zapamięta. Pani Monika zrobiła wszystkim uczestnikom miłą niespodziankę informując, iż jedna z bohaterek drugiej części Nieba w kruszonce będzie pochodzić z Krotoszyna. Książka ukaże się wiosną i będzie nosić tytuł Galeria na Złotej. Na zakończenie grono wielbicieli oczekiwało na autograf z dedykacją. Pani Monice Oleksa, czytelnikom naszej biblioteki i wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za sympatyczne spotkanie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Panią Monikę w naszej bibliotece.

 

Najnowszą powieść Pani Moniki A. Oleksa (oraz wcześniejsze tytuły) można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych. Zapraszamy do biblioteki w godz. 10.00 – 19.00 (środa od 13.00 – 19.00), w sobotę 9.00 – 13.00. 

 

Tekst: Wiesława Patalas

Zdjęcia: Marcin Laska

 

ikona daty04-12-2018, 09:24 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń553
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt