Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45817913
Wiadomości
grafika
Listy z Oki (43). Dokąd idą Japończycy w Nowy Rok?

 

W przeciwieństwie do krajów zachodnich, w Japonii Sylwester i Nowy Rok są uważane za najważniejsze dni w ciągu roku. Obchodzi się je bardzo spokojnie, w domach, w rodzinnej atmosferze, a o północy próżno szukać widowiskowych pokazów fajerwerków. Nawet w Tokio.

Nieodłącznym elementem świętowania Nowego Roku w Japonii jest natomiast wizyta w chramie sintoistycznym lub świątyni buddyjskiej. Zwyczaj ten jest nazywany hatsumōde (初詣, dosł. pierwsza wizyta). Niektórzy udają się do jednej z nich już późnym wieczorem 31 grudnia i ustawiają się w kolejce przed głównym pawilonem, by pomodlić się, gdy tylko mnich (a w chramie – kapłan) dwunasty raz uderzy w dzwon. Najwięcej osób wybiera się jednak z wizytą w ciągu dnia, czasami decydując się przywdziać specjalnie na tę okazję tradycyjne kimono. Ważnym elementem pierwszej w nowym roku wizyty w chramie jest losowanie omikuji, czyli zwiniętego paska papieru z wróżbą na kolejne miesiące. Wróżbę pomyślną zwykle zabiera się ze sobą. Pechową przywiązuje na przykład do gałązek drzewa rosnącego na terenie świątyni, by odwrócić od siebie zły los.

Z pierwszą wizytą w nowym roku idzie się zwykle do najbliższego chramu w okolicy swojego domu lub najbardziej znanych chramów w regionie. Te najsłynniejsze w wielkich metropoliach 1 stycznia są wypełnione po brzegi. W Okinoshimie również można zaobserwować ten trend. Mieszkańcy oprócz chramów i świątyń na własnym osiedlu odwiedzają też chram Tamawakasu-mikoto, Mizuwakasu oraz Izumo Taisha Saigō Bun’in. O dwóch pierwszych w „Listach z Oki” była mowa już nie raz; ten ostatni zaś to mały chram położony w sercu dzielnicy portowej w okręgu Saigō i „lokalny oddział” Wielkiego Chramu w Izumo.

 

Tekst: Izabela Raczyńska

 

Hatsumōde w jednej z tokijskich świątyń (zdjęcie: Komisja Edukacyjna Miasta Okinoshima):

 

 

Omikuji – pomyślna wróżba (zdjęcie: Izabela Raczyńska):

 

 

Niepomyślne wróżby; świątynia Oki Kokubun-ji w Okinoshimie (zdjęcie: Izabela Raczyńska):

 

 

Chram Izumo Taisha Saigō Bun’in (zdjęcie: Izabela Raczyńska):

 

 

Maszyna do zakupu omikuji w chramie Izumo Taisha Saigō Bun’in; wróżba wypada, gdy do maszyny wrzuci się monetę 100 jenów (zdjęcie: Izabela Raczyńska):

 

ikona daty11-01-2019, 09:24 ikona autoraPB ikona wyświetleń336
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt