Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828518
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Przez dwa dni szturmowali Kalisz

W weekend 24 – 26 sierpnia krotoszyński Poczet Wierzbięty był głównym organizatorem inscenizacji historycznej w kaliskim rezerwacie archeologicznym „Zawodzie”.

XIII Biesiada Piastowska nosiła w tym roku tytuł „Calisia 1383” i nawiązywała do wydarzeń opisanych w kronice przez Janka z Czarnkowa. Po śmierci Ludwika Węgierskiego wybuchła w Wielkopolsce wojna domowa, podczas której kilkukrotnie oblegano Kalisz. Do tych właśnie wydarzeń nawiązali członkowie Pocztu Wierzbięty herbu Łodzia, tworząc scenariusz inscenizacji.

Na zaproszenie krotoszyńskich rycerzy zawitało do Kalisza ponad stu rekonstruktorów końcówki XIV stulecia z kraju i zagranicy, którzy rozłożyli się w trzech obozach i przyjęli role sprzed ponad sześciuset lat. Kalisza broniła załoga służąca pod starostą wielkopolskim Domaratem z Iwna, a gród na zmianę próbowali zdobyć stronnicy książąt Konrada Oleśnickiego i Siemowita Mazowieckiego.

Oprócz doskonale zrekonstruowanego wyposażenia obozowego, uzbrojenia i strojów, widzowie mieli okazje obserwowania przez dwa dni zmagań o gród, szturmów oraz walk na ubitym polu, którym towarzyszył huk broni palnej i ostrzał łuczniczy.

Piotr Mikołajczyk

ikona daty06-09-2012, 09:35 ikona autoraib ikona wyświetleń973
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt