Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827481
Wiadomości
Echa i fakty nagrody 'Gmina Fair Play' - wyjaśnienie burmistrza

Poniżej publikujemy treść wystąpienia, które burmistrz Julian Jokś wygłosił 23 września 2004 r. na sesji Rady Miejskiej.

Drodzy państwo Radni, Sołtysi, Przewodniczący osiedli, droga Młodzieży i wszyscy zgromadzeni tu mieszkańcy Krotoszyna, z satysfakcją powiadamiam Was, mieszkańców naszej gminy, oraz osoby i firmy związane w jakikolwiek sposób z miastem, że nasza gmina została laureatką konkursu Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.    

Konkurs od trzech lat organizują wspólnie Krajowa Izba Gospodarcza oraz Fundacja Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Jego celem jest informowanie społeczeństwa, szczególnie przedsiębiorców o gminach przyjaznych inwestorom i zwiększanie zainteresowania mediów i inwestorów dobrą, wartą pochwały gminą. Konkurs promuje też solidne  wzorce współpracy władz samorządowych z lokalnym biznesem, pomaga kreować pozytywny  wizerunku samorządu, który wywiązuje się dobrze ze współpracy  z kołami biznesu. Certyfikacja ułatwia wymianę informacji pomiędzy gminami na temat efektywnych metod promocji i zachęca  do rzetelności w relacjach z inwestorami i przedsiębiorcami. Konkurs jest prowadzony w kilku kategoriach, Krotoszyn wziął udział w rywalizacji gmin miejskich, mających powyżej 30 tys. mieszkańców.

Po załatwieniu formalności związanych ze zgłoszeniem udziału w konkursie (należało to zrobić do 31 stycznia br.), przygotowaliśmy - na podstawie ankiety dostarczonej przez organizatora certyfikacji - pisemną prezentację naszych działań promocyjnych oraz inwestycji przeprowadzonych w latach 2000 - 2003. Ankietę trzeba było przesłać do 30 kwietnia. Prezentacja nie była sumą suchych odpowiedzi na pytania, stanowiła dość bogaty materiał na temat gminy: wiedzę ogólną, charakterystykę infrastruktury technicznej, działania na rzecz ekologii, poziom otwartości społeczeństwa wobec inwestorów zewnętrznych oraz osiągnięcia w przyciąganiu inwestycji biznesowych i mieszkaniowych.

Ocenę ankiet organizatorzy przeprowadzili do 30 maja. Gminy, które uzyskały wymaganą liczbę punktów, zostały zakwalifikowane przez komisję do drugiego etapu. O jego wyniku decydowała liczba punktów uzyskanych przez gminę podczas przeprowadzonego w sierpniu audytu certyfikacyjnego oraz z badań ankietowych lokalnych inwestorów, wybranych losowo przez prowadzących konkurs. Badania polegały na rozmowach z inwestorami, które miały na celu sprawdzenie, jak wygląda gmina i jej samorząd w oczach przedstawicieli lokalnego biznesu.

Trzeba tu jednak nadmienić, że w przypadku Krotoszyna wydanie werdyktu przez komisję konkursową było utrudnione, gdyż po poinformowaniu społeczeństwa na łamach prasy o przejściu naszej gminy do drugiego etapu rywalizacji i audycie certyfikacyjnym do biura organizatora w Warszawie wpłynęła skarga Jarosława Szymoniaka, redaktora naczelnego Echa Krotoszyna, zarzucająca różne uchybienia władzom samorządowych. Pomijam tu już niepatriotyczną postawę p. Szymoniaka, który przecież jest związany zawodowo z naszym miastem i zamiast wspólnie z nami działać na korzyść Krotoszyna, to próbuje niszczyć - swoimi metodami, czyli pomówieniami i kalumniami - dobre imię gminy i samorządu na forum krajowym. Chciałbym tylko tu wspomnieć o tym, jakich argumentów użył p. Szymoniak w liście do organizatora, próbując podważyć opinię, na którą staraliśmy się zasłużyć, tak aby gmina uzyskała certyfikat. P. Szymoniak poruszył na przykład sprawę wody, ścieków i opłat za nie w naszej gminie, dowodząc, że są tak wysokie, iż trudno...  prowadzić działalność gospodarczą. Proszę Państwa, nasze opłaty za wodę i ścieki należą do najniższych w kraju (za m3 wody - od 1,50 zł do 1,53 zł, m3 ścieków - 2,73 zł; stała opłata miesięczna dla wszystkich odbiorców wody i  dostawców ścieków - 3,47 zł) i nie są sztucznie wywindowane. A podejmując uchwałę dotycząca dodatkowych opłat za ścieki przekraczające normy zanieczyszczeń, staraliśmy się tak rozłożyć koszty ich utylizacji, aby ponosiło je  nie całe społeczeństwo, lecz podmiot zanieczyszczający.

Po liście p. Szymoniaka organizatorzy zażądali od gminy dodatkowych informacji. Na potwierdzenie wyjaśnień, jakie złożyłem w imieniu gminy odnośnie zarzutów Echa Krotoszyna,  dołączona została prezentacja tekstów z redagowanego przez niego pisma. A sami Państwo wiecie, w jakim stylu jest prowadzona ta gazeta, jakie problemy porusza i w jakim językiem je omawia.  Pomimo to nie mieliśmy do końca pewności, jak organizatorzy konkursu certyfikacyjnego potraktują naszą gminę i czy oskarżenie rzucone w przededniu wydania werdyktu nie zniweczy nadziei na zdobycie zaszczytnego tytułu. Przy okazji przedstawiliśmy też organizatorom konkursu opinię wydaną o Echu na przełomie roku przez Radę Etyki Mediów oraz drwiące teksty Echa o tej opinii oraz o samym konkursie Gmina Fair Play.

Jeszcze jako ciekawostkę podam, że p. Szymoniak zażądał - w swoim piśmie oskarżającym Krotoszyn - wyjaśnienia celów  tego konkursu i zasad oceny kandydatów. Pozwolił sobie także na objaśnianie jego organizatorom, co znaczy zwrot fair play. Nie wiem, jak odpowiedziano Echu, ale cele konkursu można było sobie samodzielnie ściągnąć ze strony internetowej, a nie żądać ich przesłania. Ale jak pokazują listy nadsyłane przez niego regularnie do Urzędu Miejskiego, p. Szymoniak lubi pytać o rzeczy oczywiste, nie próbując zadać sobie trudu poszukania odpowiedzi.

Wracając do sprawy konkursu - zdobycie tytułu i certyfikatu w ogólnopolskiej rywalizacji cieszy tym bardziej, że gminę oceniano tak wysoko mimo kłód, jakie próbuje rzucać pod nogi Echo Krotoszyna, proszę Państwa - nie burmistrzowi, ale nam wszystkim, mieszkańcom gminy.

Laureaci konkursu mają prawo do używania honorowego tytułu Gmina Fair Play, wolno im także umieścić w pasie drogowym tablicę Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.  Z tytułów tych można korzystać przez jeden rok, przez następne lata można używać wyróżnienia z zaznaczeniem tylko, w którym roku było zdobyte. Czyli w naszym przypadku - Gmina Fair Play 2004.

Rekomendacje te, przyznane przez Krajową Izbę Gospodarczą, największą w Polsce organizację zrzeszającą przedsiębiorców, informują inwestorów o przyjaznym dla nich klimacie i dobrze promują gminę w całym kraju. Potwierdzają wysokie standardy obsługi inwestorów w gminie i podnoszą jej konkurencyjność.

Przy okazji chciałbym odnieść się do artykułu, jaki ukazał się w ostatnim tygodniu w Faktach Krotoszyńskich na temat kosztów udziału gminy w tym przedsięwzięciu i ich efektów. Tak, rzeczywiście, trzeba było zapłacić za udział w konkursie 11 tysięcy złotych, ale proszę Państwa, nie można wziąć udziału w żadnej certyfikacji, tym bardziej na taką skalę - ocenę gminy na forum krajowym - nie płacąc za nią. Wiedzą o tym dobrze wszyscy przedsiębiorcy, którzy się starali lub nadal starają o zdobycie certyfikatu potwierdzającego jakość procesu produkcyjnego, jakość zarządzania czy wysokie standardy traktowania swoich pracowników. W dzisiejszym świecie wszystko kosztuje, ale dobra opinia, dobra sława zawsze przynosi profity. 
Myślałem, że od gazety lokalnej można w takiej chwili - chwili zwycięstwa całej gminy, powtarzam, a nie tylko samorządu - oczekiwać gratulacji. To właśnie są zasady fair play  - pochwalić, kiedy komuś się coś udaje dobrze wykonać. Niestety, nie każdy wie, na czym to polega,  dlatego też niektórzy nigdy nie dostaną takiego tytułu. Ja i tak życzę dziennikarzom Faktów, by kiedyś udało im się być wobec nas,  samorządu, fair, czyli  - w porządku.

Proszę Państwa, wręczenie certyfikatów gminom laureatkom odbędzie się 30 września w Warszawie, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.

Podobnego sukcesu życzę firmom z Krotoszyna, które również zgłosiły się do konkursu certyfikacyjnego dla firm Przedsiębiorstwo Fair Play, prowadzonego przez tego samego organizatora. O ten zaszczytny tytuł ubiegają się:  PPH Gabi-Plast Gabrieli i Grzegorza Kośmidrów, PPH Meble Mikołajczyk Wiesława Mikołajczyka i Marlin Jana, Haliny Małeckich i Andrzeja i Haliny Małeckich. Mam nadzieję, że na początku grudnia, kiedy nastąpi ogłoszenie wyników tych zmagań, będę mógł pogratulować wygranej krotoszyńskim biznesmenom.

Burmistrz Krotoszyna
Julian Jokś

Zobacz także:

* Miastu i Gminie Krotoszyn przyznano certyfikat i tytuł Gmina Fair Play
* Miasto i Gmina Krotoszyn w II etepie konkursu Gmina Fair Play 2004
* Miasto i Gmina Krotoszyn w konkursie Gmina Fair Play 2004
* Geneza konkursu

ikona daty24-09-2004, 08:15 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń5859
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt