baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
„Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”
„Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”

 

Muzeum Regionalne w Krotoszynie serdecznie zaprasza do odwiedzenia niezwykłej wystawy pod tytułem „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”, prezentującej skarby polskiej kultury we Francji i nawiązującej tematycznie do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę patronatem honorowym objął Burmistrz Krotoszyna, a patronat medialny nad ekspozycją sprawuje „Rzecz Krotoszyńska”.

 

Ekspozycja będzie czynna od 19 kwietnia do 19 maja 2018 roku, a wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 19 kwietnia o godzinie 17.30.

 

 


W samym sercu Paryża, na usytuowanej na Sekwanie wyspie św. Ludwika, mieści się założona w roku 1838 Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r., skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m. in. książę Adam Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz i Adam Mickiewicz, pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na ziemi francuskiej.  Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, zebrane dziś w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przez długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

 

Wielka Emigracja stworzyła w Bibliotece oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków. Dla następnych pokoleń  emigrantów miejsce to było przedmiotem dumy i troski, choć nie zawsze mogli dbać o nie należycie. Dla rodaków w kraju, zwłaszcza poddanych rusyfikacji czy germanizacji, a następnie pozostających pod wpływem komunistycznej propagandy, Biblioteka Polska stała się mitem – o tyle jednak szczególnym, że rzeczywistym.

 

Celem wystawy jest zaprezentowanie atmosfery i wyjątkowości Biblioteki Polskiej w Paryżu, ponieważ nic nie zastąpi wzruszenia, jakie do dziś się odczuwa wchodząc w jej progi. Na 20 planszach składających się na ekspozycję w interesujący sposób ukazano historię Biblioteki, sylwetki jej twórców i wizerunki  najcenniejszych zbiorów: rękopisów, starodruków, map, dzieł sztuki i innych pamiątek, które  gromadzone są od niemal dwustu lat. Zobaczymy rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis „Dziadów” Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Stanisława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

 

Wystawa „Wyspa wolności” miała swoją premierę w siedzibie Senatu RP w roku 2014. Rok później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie, a w otwarciu uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski. W 2015 zwiedzić ją można było na Uniwersytecie Łódzkim. Wystawę przygotowało Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie.

ikona daty05-04-2018, 09:45 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń2864
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt