baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja11-03-2013 13:45
ikona autorRedaktor Muzeum
ikona ilości zdjęć7
Załączniki:
W hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

Dnia 7 marca br. w siedzibie Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się wieczornica upamiętniająca 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego i udział mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w zbrojnym zrywie niepodległościowym.

 

Na wstępie dyrektor Helena Kasperska powitała wszystkich przybyłych gości. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta Krzysztof Kaczmarek oraz naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Jerzy Janicki.

Wieczornica została zorganizowana przez muzeum; złożyły się na nią: prelekcja historyka i kustosza muzeum, mgr Daniela Szczepaniaka na temat udziału Wielkopolan i krotoszynian w powstaniu w 1863 r. oraz występ Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie, przygotowany przez dyrektora szkoły, Marka Olejnika, pod batutą Małgorzaty Zuchowicz. Chór wykonał 8 pieśni, śpiewanych w okresie powstania styczniowego, z których jedną, ostatnią "Jak to na wojence ładnie", chór wykonał wspólnie z obecnymi na sali gośćmi.

Zwieńczeniem wieczornicy było wspólne obejrzenie wystawy "Krotoszynianie w Powstaniu 1863", która składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza obrazuje udział mieszkańców ziemi krotoszynskiej w powstaniu w 1863 r., i zawiera m.in. zdjęcia powstańców, mogił na cmentarzach w naszym powiecie oraz wykaz (z pewnością niepełny) mieszkańców z powiatu krotoszyńskiego, biorących udział w walkach lub działających w różny sposób na rzecz powstania, który zawiera 84 nazwiska.

Byli to ludzie pochodzący z różnych warstw społecznych, ziemianie, rzemielśnicy, urzędnicy, inteligencja, uczniowie i studenci, duchowni, chłopi i wiejscy parobcy. 11 z nich, poległo, 8 zostało zesłanych na wieloletnią katorgę na Syberii. Wśród ochotników do powstania, kierowanych zapewne ideą walki "Za wolność naszą i Waszą", znajdowali się także Niemcy, np. Robert Schumacher i Richard Schirach - gimnazjaliści z Krotoszyna, Hermann Will z Henrykowa, Lär Anton z Krotoszyna i baron Theodor von Seydewitz - niemiecki arystokrata, przyjaciel Polaków, mieszkający przez kilka lat w Kuklinowie.

Druga część wystawy poświęcona jest urodzonemu w Krotoszynie w 1827 r. Marianowi Langiewiczowi - bohaterowi walk o wolność Ojczyzny, uczestnikowi i przywódcy powstania styczniowego (załącznik obok)

Ponadto na wystawie zaprezentowano egzemplarze broni palnej i białej z tego okresu oraz reprodukcje prac malarskich Artura Grottgera cykli: "Polonia" (1863) i "Lituania" (1864-1866).

Wystawa czynna do 30 kwietnia br.

ikona daty11-03-2013, 12:30 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń3886
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt