Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45832004
Wiadomości
grafika
Załączniki:
Zmiany w sposobie żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych wprowadzone przepisami prawa

Nowy rok szkolny 2015/2016

to rok zmian w żywieniu

dzieci i młodzieży w jednostkach oświaty.

 

 

 

Od 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom  i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, od 1 września zaczęły obowiązywać nowe zasady zbiorowego żywienia w przedszkolu.   

Celem zmian w żywieniu jest ochrona zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, poprzez ograniczenie dostępu do produktów żywnościowych zawierających: cukier i substancje słodzące, tłuszcze i sól.

 

Powyższe zmiany szczegółowo określają grupy artykułów spożywczych, które można wprowadzić do przygotowywania posiłków przedszkolakom tj.: kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko, produkty mleczne, zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce, orzechy, nasiona, soki owocowe, soki warzywne i soki owocowo-warzywne, przeciery, musy owocowe, warzywne oraz  koktajle owocowe, warzywne  i owocowo-warzywne na mleku i napojach zastępujących mleko, wodę mineralną napoje przygotowywane na miejscu. Przy sporządzaniu  napojów dozwolone  jest  słodzenie  miodem.
Wprowadzone zmiany powinny polegać przede wszystkim na zwiększeniu spożycia warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego przemiału, mleka i produktów mlecznych, a także ryb, przy równoczesnym ograniczaniu spożycia tłuszczy, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, cukru i słodyczy oraz soli kuchennej, ograniczono,  liczbę potraw smażonych do jednej w tygodniu. 

Warto podkreślić, że zmiany stosowania artykułów spożywczych w sklepikach szkolnych i żywieniu zbiorowym, obowiązują w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego (punktach  i klubach przedszkolnych) oraz we wszystkich typach szkół (za wyjątkiem szkół dla dorosłych).

Nowe przepisy wprowadzają również zakaz reklamy i prezentacji produktów żywnościowych niedopuszczonych do obrotu w sklepikach i stołówkach szkolnych na terenie placówek oświatowych.

Wyeliminowanie z przedszkoli, szkół,  tłustego, słonego i słodkiego jedzenia, a także wdrażanie prawidłowych nawyków żywienia w domu przyczyni  się  do   wyeliminowania   otyłości   i   poprawy   jakości  życia.

Zmiany te powinny polegać na  zwiększeniu świadomości społeczeństwa w zakresie zasad zdrowego i odpowiedzialnego odżywiania się i stylu życia.

 



ikona daty30-09-2015, 22:46 ikona autoraPrzedszkole nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie ikona wyświetleń1322
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt