5 grudnia 1997 r. po prawie półrocznej przebudowie piwnic dawnej kuchni wojskowej doszło do otwarcia pięknej 12 stanowiskowej strzelnicy pneumatycznej, najładniejszej wówczas w Wielkopolsce.
Otwarcia czyli przecięcia wstęgi dokonała mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska w obecności władz samorządowych gminy i władz wojewódzkich oraz centralnych LOK z ówczesnymi prezesami czyli Grzegorzem Jarząbkiem i Janem Wilnerem z Kalisza.
Przez 20 lat strzelnica ta tętni życiem i gwarem młodzieży. Cotygodniowe treningi, zawody strzeleckie, akcje ZIMA i LATO z LOK oraz treningi młodzieży i osób niepełnosprawnych to codzienność w działalności strzelnicy.
Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć osoby, które najbardziej zaangażowały się w jej budowę, m.in. Zdzisława Jerzaka, Bolesława Marcinka, Piotra Łagodzkiego oraz burmistrza Juliana Joksia i ówczesnego dyrektora OSiR-u Ryszarda Nowaczyka. Z braku miejsca nie wymienię bardzo licznej grupy sponsorów, którzy w różny sposób wspomogli lokowców w tym zbożnym dziele. Strzelnica to tylko obiekt, którego prowadzeniem zajmowali się wspomniany już Zdzisław Jerzak, Jerzy Zawieja, Zenon Grabus, Antoni Azgier, a ostatnio Jurek Lech. Przez 20 lat funkcjonowania strzelnicy przewinęło się około 30 tys osób w tym ok 80 % to młodzież szkolna, która uczestniczyła w około 1000 treningów i ok 400 zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej.
Przez okres 20 lat uczestnicy treningów i zawodów zużyli grubo ponad milion sztuk śrutu i ponad 200 tys sztuk tarcz.
Z okazji jubileuszu 20-lecia funkcjonowania strzelnicy pneumatycznej Zarząd Powiatowy LOK zaprosił na Jubileuszowe zawody władze samorządowe gmin i powiatu. Ostatecznie 5 grudnia 2017 r. na strzelnicy pojawili się reprezentanci władz samorządowych z Kobylina, Krotoszyna i Starostwa Powiatowego i to oni rozstrzygnęli między sobą walkę o wspaniałe puchary w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.
Uczestników powitał prezes ZP LOK Leszek Ostojski, a krótki rys z historii budowy i działania strzelnicy przedstawił Antoni Azgier - ostatni z działaczy, którzy tę strzelnicę budowali. Uczestnicy mogli także między konkurencjami przeglądnąć kroniki Krotoszyńskiej Organizacji Lokowskiej prowadzone od 1987 r. przez Antoniego Azgiera. Zawody składały się z trzech konkurencji tj. strzelania z karabinu i pistoletu pneumatycznego oraz rzutów lotkami do tarczy. Suma uzyskanych w tych trzech konkurencjach punktów decydowała o kolejności w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.
Wyniki zawodów:
Drużynowo:
1. Urząd Miasta i Gminy Krotoszyn - 394 pkt (Bogna Rabenda, Robert Grządka, Piotr Walkowiak),
2. Starostwo Powiatowe Krotoszyn - 392 pkt (Danuta Kułaga, Waldemar Wronecki, Grzegorz Ziętkiewicz),
3. Urząd Miasta i Gminy Kobylin - 375 pkt (Sylwia Wachowiak, Tomasz Lesiński, Paweł Wasielewski).
Indywidualnie:
1. Wronecki Waldemar - Starostwo Powiatowe - 175 pkt,
2. Walkowiak Piotr - UMiG Krotoszyn - 174 pkt,
3. Wasielewski Paweł - UMiG Kobylin - 153 pkt.
Najlepszą zawodniczką została Danuta Kułaga ze Starostwa, która uzyskała 108 pkt.
Na zakończenie zawodów organizatorzy zaprosili uczestników na kawę, herbatę i słodkie pieczywo, a następnie prezes ZP LOK wręczył drużynom i najlepszym zawodnikom pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez ZP LOK w Krotoszynie.
Tekst i udostępnienie zdjęć:
Antoni Azgier