Na pytanie mieszkańca z rubryki "Zapytaj burmistrza" odpowiada Eko Siódemka
Od jakiegoś czasu obserwuję, jak mieszkańcy Krotoszyna czynnie przyczyniają się, świadomie lub nie, do powstawania smogu nad naszym miastem. Otóż w dniach wywozu odpadów segregowanych można policzyć na palcach jednej ręki, gdzie wystawiane są niebieskie worki (te na papier). Domniemywam, że te odpady, które tam mogą się znaleźć, lądują w piecach i po spaleniu trafiają do naszych płuc, skutecznie nas zatruwając. Może firma wywożąca odpady mogłaby rejestrować, kto, ile i jakich odpadów wytwarza i skutecznie zmusić mieszkańców (np. podnosząc opłatę jak za odpady niesegregowane) do segregowani też i tych odpadów. Może należałoby też edukować mieszkańców, informując ich o szkodliwości takiego działania, bo z moich obserwacji wynika, że mieszkańcy chyba nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, na jakie narażają siebie i swoich sąsiadów. Przecież całe to segregowanie powinno być skierowane też na to, żeby ludzie nie wyrzucali odpadów do lasu i nimi nie palili.
Nawiązaniu do przesłanego pytania, Związek Międzygminny „EKO SIÓDEMKA” [dalej: Związek] informuje, iż podmiot zajmujący się odbieraniem odpadów komunalnych zobowiązany jest do weryfikacji sposobu zbierania odpadów przez właściciela nieruchomości. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów komunalnych:
1) papier, tektura (makulatura),
2) metale,
3) tworzywa sztuczne,
4) opakowania wielomateriałowe,
5) szkło,
6) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone,
7) przeterminowane leki i chemikalia,
8) zużyte baterie i akumulatory,
9) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
10) meble i inne odpady wielkogabarytowe stanowiące odpady komunalne,
11) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,
12) zużyte opony.
Sam fakt niewystawiania papieru/tektury nie może być podstawą do obciążenia właściciela nieruchomości stawką opłaty za odpady niesegregowane. Należy pamiętać, że są mieszkańcy, którzy nie wystawiają ww. frakcji, ponieważ jej nie wytwarzają lub oddają np. podczas zbiórki makulatury w szkołach/przedszkolach. Informacje o wpływie spalania przez mieszkańców odpadów na środowisko oraz życie i zdrowie ludzkie są często publikowane nie tylko w lokalnej prasie czy serwisach internetowych, ale też i w ogólnopolskich mediach. Wszelkie informacje dot. sposobu segregacji odpadów znajdują się m.in. na workach służących do selektywnej zbiórki odpadów, ulotkach, które były wysyłane do mieszkańców (wraz z informacją o Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), stronie internetowej Związku, jak i bezpłatnej aplikacji mobilnej Eco Harmonogram. Dodatkowo w przypadku wątpliwości, jak postąpić z danym odpadem można zadzwonić do Związku w celu uzyskania informacji o prawidłowym sposobie zagospodarowania odpadu.