28 kwietnia odbył się pierwszy etap Rajdów po Ziemi Krotoszyńskiej. Inicjatorką rajdów mających na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia samorządu powiatowego jest radna powiatowa Irena Rękosiewicz. Organizatorami 3 rajdów są Starostwo Powiatowe oraz Urzędy Gminne z Krotoszyna, Kobylina, Koźmina Wlkp, Rozdrażewa, Sulmierzyc i Zdun oraz Klub Turystyki Rowerowej „PELETON”. Pozostałymi celami przyświecającymi organizatorom są:
- uhonorowanie bohaterów poległych za Ojczyznę przez złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci
- upamiętnienie powstania samorządu powiatowego poprzez prezentowanie wspólnego dorobku samorządów miejskich, gminnych i powiatowego
- ukazanie piękna Ziemi Krotoszyńskiej
- propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia i turystyki rowerowej
- integracja samorządów z mieszkańcami powiatu.
Pierwszy etap to rajd na trasie Zduny - Sulmierzyce, kolejnymi będą Dzielice - Koźmin Wlkp przez Rozdrażew /23.06/ oraz Krotoszyn - Kobylin przez Baszków /22.09/.
Przed godz 10.00 sekretariat rajdu pod przewodnictwem Marzeny Wiśniewskiej rejestrował uczestników oraz wydawał znaczki rajdowe. Urząd Miejski w Zdunach dodatkowo zafundował swoim mieszkańcom kamizelki odblaskowe i okolicznościowe koszulki. Po rejestracji pomysłodawczyni czyli pani Irena Rękosiewicz i Starosta Krotoszyński powitali uczestników, a kierownik trasy Antoni Azgier przedstawił przebieg trasy oraz przypomniał o bezpieczeństwie i technice jazdy po drogach publicznych. Wspólna fotka i grupą w liczbie ok 120 rowerzystów ruszamy na plac 700-lecia by pod pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny złożyć wiązankę kwiatów, a następnie przemieszczamy się do ZSP na poczęstunek. Tu wita nas burmistrz Zdun Tomasz Chudy, który pokrótce przedstawił swoje miasto, jego historię i osiągnięcia. Po poczęstunku i zrobieniu kolejnej zbiorowej fotki ruszamy na trasę. Pierwotnie mieliśmy jechać tzw starą granicą polsko-niemiecką z 1939 r, ale po jej wcześniejszym objeździe przez A.Azgiera zrezygnowano z niej ze względu na trudny teren. Ul Sulmierzycką pod górkę jedziemy w kierunku Ujazdu i dalej do Wodnikowa Górnego, a stąd drogą gruntową (krotoszyńskim czarnym szlakiem rowerowym) do Sulmierzyc.
Od Zdun ubezpieczają kolarzy strażacy z Sulmierzyc. Wjeżdżamy na Rynek. Złożenie kwiatów przy głazie - pomniku ku czci uczestników walk narodowowyzwoleńczych. Wspólna fotka przed zabytkowym (jedynym drewnianym w Wielkopolsce) Ratuszem i jedziemy do wiatraka im. JAKUB. Po zwiedzeniu wiatraka jedziemy do Sulmierzyckiego Domu Kultury gdzie oczekują nas zastawione gorącymi (kawa i herbata) i chłodnymi napojami stoły, a do tego bardzo smaczne miejscowe wypieki słodkiego pieczywa. Na gorąco kiełbaski z bigosem i chlebkiem. Tu z kolei burmistrz Dariusz Dębicki przedstawia krótko historię Sulmierzyc, w czym wspiera go także starosta. Po poczęstunku starosta Stanisław Szczotka, pani Rękosiewicz i pan burmistrz Dariusz Dębicki dziękują bardzo wielu osobom za pomoc w organizacji i przygotowaniu tego Rajdu i wręczają im drobne upominki. Podziękowania kierują również do samych uczestników za tak liczny udział i zdyscyplinowanie na trasie. Okolicznościowe prezenciki otrzymują najstarsi uczestnicy czyli 70 +. Po części oficjalnej kierownik trasy zapowiada trasę powrotu do Krotoszyna przez Chwaliszew i Chachalnię lub inną trasę wg uznania. Grupę kolarzy z UTW, Zdun i Krotoszyna prowadzą A.Azgier i Jan Grząka. Na trasie zdunowianie chcą jeszcze odwiedzić kurhany więc skręcamy na dukty leśne w ich kierunku. Po krótkim postoju przy kurhanie i tablicach żegnamy się i każda grupa udaje się do domu w swoim kierunku.
To była wspaniała impreza turystyczna z udziałem starosty, trzech burmistrzów /Zdun, Sulmierzyc i Kobylina/ plus przedstawicieli Krotoszyna, Koźmina Wlkp i Rozdrażewa oraz radnego sejmiku woj. Wielkopolskiego Juliana Joksia.
Do tego wspaniała słoneczna pogoda dopełniła reszty tego wspaniałego weekendu. Do zobaczenia na II etapie Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej.
Tekst i udostępnienie zdjęć:
Antoni Azgier