Celem rajdu było zwiedzenie kościoła Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny, poznanie walorów krajoznawczych na trasie...
... propagowanie uprawiania turystyki kwalifikowanej, ochrona przyrody, poznanie środowiska, a najważniejsze - poszukanie pierwszych oznak wiosny.
7 marca o godz. 8.30 zebrała się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej nr 8, Zespołu Szkół z OI nr 2 w Krotoszynie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie oraz turyści z koła przy Mahle i koła miejskiego i turyści indywidualni, opiekunowie i organizatorzy, razem 119 osób, w tym 20 niepełnosprawnych. Na starcie rajdu każdy uczestnik otrzymał znaczek rajdowy oraz folder z podstawowymi informacjami o trasie, przygotowane przez krotoszyński oddział PTTK. Folder opracował Andrzej Chmielarz. Autobusami MZK uczestnicy zostali przewiezieni do Baszkowa pod kościół WNMP. Koszty przejazdu autobusów pokryło PGKM w Krotoszynie.
W Baszkowie przyjął turystów ks. proboszcz Tadeusz Łukowiak, który z uwagi na ważne sprawy musiał nas opuścić. Komandor rajdu wręczył ks. proboszczowi książkę „Najpiękniejsze Sanktuaria – Podlasie i Litwa”, a potem opowiedział turystom historię tego kościoła.
Następnie autobusami zostaliśmy przewiezieni do stawu Praczków. Stamtąd wyruszyliśmy do krzyża wystawionego przez rodzinę Czartoryskich 4 lipca 1929 r. wg tradycji w miejscu, gdzie w czasie burzy obok ich powozu przewróciły się dwa drzewa. Dalej obok rezerwatu paproci Długosza królewskiego Baszków, ścieżką ekologiczno-przyrodniczą dotarliśmy do rezerwatu torfowiskowego Mszar Bogdaniec i tu na leśnej drodze zostały rozegrane II Turystyczne Mistrzostwa Świata w rzucie kaloszem. Kalosz na 18 kroków prezesa PTTK rzucił Patryk Adler z SKKT Baszków.
W dalszej drodze zatrzymaliśmy się przy krzyżu zwanym Napoleońskim, gdzie cała gromada uwieczniła się na zdjęciach. W 2000 roku z powodu złego stanu krzyż postawiony w 1813 r. na mogile żołnierzy francuskich, zmarłych w czasie zarazy, przeniesiono do muzeum w Zdunach, umieszczając tutaj jego kopię. Następny postój odbył się przy stawie śródleśnym Trafary. Tu odbyły się konkursy:
- która drużyna zbierze najwięcej żółtych groszy,
- konkurs wiedzy o powiecie.
Najwięcej groszy zebrała drużyna ZSS, druga była drużyna SP 8, trzecie - SP Baszków i ZS nr 2 z OI.
Konkurs wiedzy o powiecie :
I miejsce - SP Baszków,
II miejsce – SP 8,
III miejsce – SOSW w Konarzewie,
IV miejsce – ZS nr 2 zOI.
Po rozegraniu konkursów ruszyliśmy szlakiem pieszym czerwonym poprzez krotoszyńskie góry piaskowe (wydmy) obok leśniczówki Chachalnia (dawniej Chmielnik) i po 8 km dotarliśmy do mety, która zlokalizowana została w wiosce Salnia, w dawnej szkole, obecnie świetlicy wiejskiej. Tu na turystów czekał posiłek: kiełbasa z grilla z chlebem i gorąca herbata.
Po posiłku przeprowadzono konkurs rajdu „oznaki wiosny”.
I miejsce – Sebastian Piotrowski – Koło Miejskie
II miejsce – Natalia Kujawiak - Koło Miejskie
III miejsce – Julita Witkowska – Gimn. Nr 5
IV miejsce – Miłosz Nowacki – SP Baszków
V miejsce – Angelika Majewska - SP Baszków
Konkursy przygotowali i prowadzili: Kazimierz Mackiewicz i Jacek Kujawiak. Sekretariat: Aleksandra Piotrowska i Maria Chmielarz. Meta, prowiant i zaopatrzenie: Karol Piotrowski, Błażej Piotrowski i Artur Wiertlewski.
Trasa rajdu prowadziła przez piękne lasy położone na zachód od Krotoszyna i turyści mieli okazję poznać najpiękniejszą część Małej Ojczyzny.
Andrzej Chmielarz
(komandor rajdu)