Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827338
Wiadomości
Szukali wiosny (fot.)

Celem rajdu było zwiedzenie kościoła Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny, poznanie walorów krajoznawczych na trasie...

... propagowanie uprawiania turystyki kwalifikowanej, ochrona przyrody, poznanie środowiska, a najważniejsze - poszukanie pierwszych oznak wiosny.

7 marca o godz. 8.30 zebrała się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej nr 8, Zespołu Szkół z OI nr 2 w Krotoszynie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie oraz turyści z koła przy Mahle i koła miejskiego i turyści indywidualni, opiekunowie i organizatorzy, razem 119 osób, w tym 20 niepełnosprawnych. Na starcie rajdu każdy uczestnik otrzymał znaczek rajdowy oraz folder z podstawowymi informacjami o trasie, przygotowane przez krotoszyński oddział PTTK. Folder opracował Andrzej Chmielarz. Autobusami MZK uczestnicy zostali przewiezieni do Baszkowa pod kościół WNMP. Koszty przejazdu autobusów pokryło PGKM w Krotoszynie.
W Baszkowie przyjął turystów ks. proboszcz Tadeusz Łukowiak, który z uwagi na ważne sprawy musiał nas opuścić. Komandor rajdu wręczył ks. proboszczowi książkę „Najpiękniejsze Sanktuaria – Podlasie i Litwa”, a potem opowiedział turystom historię tego kościoła.
Następnie autobusami zostaliśmy przewiezieni do stawu Praczków. Stamtąd wyruszyliśmy do krzyża wystawionego przez rodzinę Czartoryskich 4 lipca 1929 r. wg tradycji w miejscu, gdzie w czasie burzy obok ich powozu przewróciły się dwa drzewa. Dalej obok rezerwatu paproci Długosza królewskiego Baszków, ścieżką ekologiczno-przyrodniczą dotarliśmy do rezerwatu torfowiskowego Mszar Bogdaniec i tu  na leśnej drodze zostały rozegrane  II Turystyczne Mistrzostwa Świata w rzucie kaloszem. Kalosz na 18 kroków prezesa PTTK rzucił Patryk Adler z SKKT Baszków.
W dalszej drodze zatrzymaliśmy się przy krzyżu zwanym Napoleońskim, gdzie cała gromada uwieczniła się na zdjęciach. W 2000 roku z powodu złego stanu krzyż postawiony w 1813 r. na mogile żołnierzy francuskich, zmarłych w czasie zarazy, przeniesiono do muzeum w Zdunach, umieszczając tutaj jego kopię. Następny postój odbył się przy stawie śródleśnym Trafary. Tu odbyły się konkursy:
- która drużyna zbierze najwięcej żółtych groszy,
- konkurs wiedzy o powiecie.
Najwięcej groszy zebrała drużyna ZSS, druga była drużyna SP 8, trzecie - SP Baszków i ZS nr 2 z OI.
Konkurs wiedzy o powiecie :
I miejsce  - SP Baszków,
II miejsce – SP 8,
III miejsce – SOSW w Konarzewie,
IV miejsce – ZS nr 2 zOI.
Po rozegraniu konkursów ruszyliśmy szlakiem pieszym czerwonym poprzez krotoszyńskie góry piaskowe (wydmy) obok leśniczówki Chachalnia (dawniej Chmielnik) i po 8 km dotarliśmy do mety, która zlokalizowana została w wiosce Salnia, w dawnej szkole, obecnie świetlicy wiejskiej. Tu na turystów czekał posiłek: kiełbasa z grilla z chlebem i gorąca herbata.
Po posiłku przeprowadzono konkurs rajdu „oznaki wiosny”.
I miejsce – Sebastian Piotrowski – Koło Miejskie
II miejsce – Natalia Kujawiak  - Koło Miejskie
III miejsce – Julita Witkowska – Gimn. Nr 5
IV miejsce – Miłosz Nowacki – SP Baszków
V miejsce – Angelika Majewska - SP Baszków
Konkursy przygotowali i prowadzili: Kazimierz Mackiewicz  i Jacek Kujawiak. Sekretariat: Aleksandra Piotrowska i Maria Chmielarz. Meta, prowiant i zaopatrzenie: Karol Piotrowski, Błażej Piotrowski i Artur Wiertlewski.
Trasa rajdu prowadziła przez piękne lasy położone na zachód od Krotoszyna i turyści mieli okazję poznać najpiękniejszą część Małej Ojczyzny.
Andrzej Chmielarz 
(komandor rajdu)


fot. arch.

dscn7890qa_400_01

dscn7902a_400

rscn7950a_400

dscn7921a_400
ikona daty19-03-2009, 09:49 ikona wyświetleń3619
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt