45827338
UKS Piast mistrzem w Gdańsku (fot.)

UKS Piast najlepszy w II Międzynarodowym Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców - Platan Cup w Gdańsku.

W dniach 26-27 marca w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku odbył się II Międzynarodowy Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców Platan Cup 2011. W zawodach wzięło udział 28 zespołów chłopców i 18 zespołów dziewcząt, w  tym 5 zespołów z Niemiec. Ogółem było to 110 dziewcząt i 170 chłopców, rocznik 1998 i młodsi. W związku z tak dużym zainteresowaniem udziałem w turnieju czołowych drużyn z Polski i Niemiec, rozgrywki odbywały się w kilku halach sportowych: w SP 85, SP 12, SP 48, Gimnazjum nr 48 oraz w hali Energii Gedanii przy ul. Kościuszki w Gdańsku, równocześnie na dziewięciu boiskach.

Zespoły podzielono na grupy. Każdy zespół rozegrał dziewięć spotkań.  Pierwszego dnia rozegrano eliminacje oraz część gier półfinałowych. Po południu część dzieci z ekip spoza Trójmiasta oraz z zagranicy wybrała się na zorganizowaną wycieczkę, podczas której zwiedzano Stare Miasto z przewodnikami Studenckiego Biura Turystyki Szkolnej BILL. Pozostałym  zawodnikom organizator zapewnił wyjazd do Ergo Areny na mecz siatkówki zespołów Atomu Trefl i MKS Dąbrowa Górnicza. Drugi dzień rozpoczął się dograniem półfinałów, po których najlepsze zespoły spotkały się w finałach. Od początku turnieju znakomicie spisywały się zespoły z Krotoszyna, pierwszy zespół bez większych problemów przebrnął przez fazę grupową i półfinałową turnieju, wygrywając swoje spotkania z wysoką przewagą, drugi zespół składający się z zawodników z klas czwartych i piątych (rocznik 1999 i 2000) miał duże szanse awansować do czołowej dziesiątki, lecz w ostatnim spotkaniu grupowym uległ Volleyball Club Angermunde 21: 16 i pozostała im walka o miejsca z drugiej dziesiątki.

Turniej chłopców był na wysokim poziomie, już mecze półfinałowe dostarczyły oglądającym niesamowitych emocji. W pierwszym półfinale Sparta Braniewo pokonała Oczko Białystok 2: 0, drugi półfinał, w którym spotkał się aktualny mistrz Polski w tym roczniku MOS Wola Warszawa z UKS Piast Krotoszyn, został okrzyknięty przedwczesnym finałem. Po bardzo emocjonującej walce wygrali krotoszynianie 2:1 (22:25,25:23,15:13).W walce o trzecie miejsce zmierzyły się zespoły MOS WOLA Warszawa I i UKS Oczko Białystok I, wygrała Warszawa. W spotkaniu finałowym turnieju rozegranym na centralnym boisku przy żywiołowym dopingu pozostałych uczestników turnieju i licznie przybyłych kibiców UKS Piast pokonał Spartę Braniewo 2:0 (25:20,25:22).

Drugi zespół UKS Piast zajął w turnieju piętnastą lokatę, co było najlepszym wynikiem spośród drugich zespołów klubów w turnieju. Biorąc pod uwagą wiek chłopców, jest to wynik bardzo obiecujący.
W turnieju dziewcząt w walce o brązowy medal spotkały się zespoły TSV Blau-WeiB 65 Schwedt e.V Niemcy i UKS JEDYNKA Sejny I Polska. Dziewczęta z Polski pomimo wspaniałej gry przegrały z zespołem niemieckim. W finale walczyły Energa Gedania I Gdańsk i UKS LIBERO Starogard Gdański I. Zwyciężyły dziewczęta ze Starogardu.

Najlepsi zawodnicy turnieju
Najlepsza zawodniczka - Lenz Sindy TSV Blau-WeiB 65 Szhwedt e.V
Najlepsza przyjmująca - Agata Lamek UKS LIBERO Starogard Gdański Najlepsza atakująca - Joanna Grzmocińska ENERGA GEDANIA Gdańsk MVP Najlepszy zawodnik - Sławomir Busch UKS PIAST Krotoszyn
Najlepszy przyjmujący - Daniel Grzymała MKS MOS WOLA Warszawa Najlepszy atakujący - Bartek Brzeski SPARTA Braniewo

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami od sponsorów i organizatorów. Zwycięskim zespołom medale i puchary wręczył prezes firmy PLATAN Wiesław Pedrycz oraz dyrektor SP 85 Elżbieta Chanduszko. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrody rzeczowe oraz pamiątkową koszulkę.
UKS Piast Krotoszyn: Marcin Kaczmarek, Mateusz Michalak, Sławomir Busch, Michał Szczechowicz oraz Patryk Foltynowicz, Bartek Kaik, Kacper Kostka, Dawid Sasin. Trener Piotr Robakowski.