Piękna pogoda i radosna atmosfera towarzyszyły wyjazdowi 55-osobowej grupy dzieci i młodzieży z parafii św. Marii Magdaleny w Krotoszynie do Lewina Kłodzkiego.
Wycieczka trwała od 10 do 17 lipca br. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania twierdzy w Kłodzku, będącej systemem obronnym z XVII/XVIII w. Podczas kolejnych dni zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich była kopalnia węgla kamiennego Nowa Ruda. Wyposażeni w kaski weszliśmy do podziemnych wyrobisk górniczych o długości 700 m. W mrocznej atmosferze zwiedziliśmy jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich, czyli wydrążone w skałach Sztolnie Walimskie. Podczas wędrówki dotarliśmy również do Kaplicy Czaszek w Czermnej, którą wewnątrz pokrywają czaszki i kości ofiar wojen i epidemii chorób zakaźnych. W naszym programie znaleźliśmy również czas na zwiedzenie Muzeum Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju. Poprzez zabawę poznaliśmy pracę garncarza, kowala, piekarza. Strudzeni wędrówką posililiśmy się chlebem ze smalcem i ogórkiem. W następnych dniach udaliśmy się do Kletna, by w Jaskini Niedźwiedziej obejrzeć najciekawsze formy naciekowe czy prawdziwe kości niedźwiedzi jaskiniowych. Odwiedziliśmy też skalne miasto Błędne Skały. Kolejnym celem programu było dotarcie na Strzeliniec, na którym kręcono epizody do filmu „Opowieści z Narnii”. Mieliśmy również możliwość przeniesienia się w odległe czasy, uczestnicząc w lekcji muzealnej czerpania papieru w Dusznikach Zdroju. Odwiedziliśmy jeszcze kopalnię złota w Złotym Stoku, w której wypłukiwaliśmy złoto, biliśmy pamiątkowe monety, a na koniec odbyliśmy podziemny spływ łodzią.
Wyjazd obfitował w wiele innych atrakcji: wyciąg krzesełkowy na Czarną Górę, tor saneczkowy w Polanicy Zdroju, kąpiele w Aquaparku w Kudowie Zdroju i na basenie w Lewinie Kłodzkim, zabawy na boiskach i dyskotekach w ośrodku „Marysieńka”. Podczas tych ośmiu wspaniałych dni poznaliśmy wiele obiektów sakralnych m.in. śląską Jerozolimę - Sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach, kościół Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej, liczne figury i kapliczki. Każdego dnia uczestniczyliśmy w mszy świętej. Zwieńczeniem obozu było ognisko, podczas którego poszczególne grupy zaprezentowały program artystyczny. Osoby, które po raz pierwszy były na obozie, musiały przejść obozowy chrzest. Np. ukręcić sobie ogon z papieru toaletowego, wypić przez dziurawą słomkę sok z cytryny, wyjeść orzeszki z kisielu i odgadnąć hasło w kalamburach. Ostatnim punktem obozu był pobyt w kinie Helios we Wrocławiu na filmie „Uniwersytet Potworny”.
Wyjazd edukacyjny do Lewina Kłodzkiego odbył się m. in. dzięki dofinansowaniu z otwartego konkursu ofert burmistrza Krotoszyna oraz wojewody wielkopolskiego. Dziękujemy również naszym wychowawcom za opiekę podczas przemierzania szlaków i zwiedzania zabytków oraz wszystkim, dzięki którym odbył się nasz tegoroczny obóz.
Joanna Michalak