„Przygoda za jeden uśmiech” była hasłem wakacyjnych zajęć typu streetworking dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez krotoszyńskie stowarzyszenie Szansa.
Zajęcia trwały od 1 lipca do 28 sierpnia, ich bazą był plac zabaw przy ul. Młyńskiej oraz boisko sportowe przy os. Sikorskiego. Uczestniczące w zajęciach dzieci miały możliwość atrakcyjnego spędzania wakacji w mieście pod opieką wykwalifikowanych pedagogów. Znane i lubiane gry i zabawy z piłką oraz rozmaite wyścigi, balony z wodą dostarczyły dużo rozrywki i emocji i powodowały, że czas spędzany na boisku lub placu zabaw upływał szybko. Co środę obie drużyny, z osiedla Sikorskiego i z Młyńskiej, spotykały się na orliku, gdzie rozgrywały zacięte mecze. Raz w tygodniu młodzi uczyli się gry w tenisa ziemnego. Największą atrakcję stanowiły, jak można było przewidzieć, zabawy w wodzie w basenie przy ulicy Ogrodowskiego. Jednym z punktów programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji, gdzie policjant Piotr Szepaniak zaprezentował uczestnikom m.in. stanowisko kierowania jednostki, samochód policyjny, policyjny areszt i miejsce pracy techników kryminalistyki. Dzieci udały się również do piekarni „Czwojda”, której właściciel Jakub Czwojda pokazał im miejsce wyrabiania i wypieku chleba, a mistrz pan Klimczak zaprezentował cały proces produkcji pachnących bochenków. Młodzi podopieczni odwiedzili również Straż Pożarną. Niesamowitą atrakcją były również dwa biwaki połączone z pieczeniem kiełbasek. Na drugim czekał ich niespodzianka - Piotr Mikołajczyk, szef Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej Poczet Wirzbięty, odziany w średniowieczna zbroję opowiadał o rycerzach, ich zwyczajach, a chętni mogli przymierzyć niektóre elementy zbroi.
Ostatniego dnia wakacyjnych zajęć uczestnicy z przygotowanymi samodzielnie plakatami i hasłami mającymi przeciwdziałać uzależnieniom przemaszerowały wokół Rynku, głośno skandując swoje przemyślane w grupach opinie na temat używek i nałogów.
Zajęcia streetworkingu wsparł Hurtownia „Nowak”, Zakłady Mięsne „Kujawski”, Piekarnia „Czwojda”, Piekarnia „Kaczyński”, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ochmann”, Szkółka Drzew i Krzewów „Marszałek”, animator krotoszyńskiego Orlika – Michał Kolibabka, Krotoszyński Ośrodek Kultury, „Ewa” Krotoszyn SA, Centrum Sportu i Rekreacji w Krotoszynie, Poczet Wierzbięty z Krotoszyna, Krotoszyńskie Towarzystwo Tenisowe, Straż Pożarna, Policja.
Fundusze na przeprowadzenie projektu Stowarzyszenie pozyskało z programu profilaktyki uzależnień Miasta i Gminy Krotoszyn.
(Tomasz Gabryelczyk, red.)