Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie, w związku ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia MF z dnia 14.03.2013r. w sprawie kas rejestrujących, przypomina, iż na paragonach powinny być podawane na tyle szczegółowe nazwy, aby pozwalały na jednoznaczną identyfikację towarów lub usług (§ 8 ust. 1 pkt 6 w/w rozporządzenia). Nie jest zatem prawidłowe stosowanie na paragonach ogólnych nazw towarów lub usług, czy tzw. grup towarowych np. "nabiał" „art. spożywcze”, „usługa kosmetyczna”.
Ponadto kolejną zmianą jest obowiązek umieszczenia na paragonie, na żądanie nabywcy, jego numeru identyfikacji podatkowej (NIP).
Od października 2013 roku obowiązkowo na paragonie będzie musiało znaleźć się także oznaczenie “Paragon fiskalny”.
Omawiana nowelizacja przepisów w sprawie paragonów fiskalnych jest konsekwencją wprowadzonych w styczniu tego roku zmian w fakturowaniu, a mianowicie pojawienia się w polskim obrocie gospodarczym faktur uproszczonych. Umieszczenie NIP nabywcy na paragonie fiskalnym sprawi, że w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 100 euro lub 450 zł, będzie on spełniał warunki niezbędne do uznania go za fakturę uproszczoną, a tym samym stanie się dowodem księgowym dającym przedsiębiorcy prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT przy zakupach.
Ustawodawca przewidział okres przejściowy (do 30.09.2013r.), w trakcie którego przedsiębiorcy mają czas na odpowiednie zaprogramowanie kas przez serwisantów i dostosowanie ich do znowelizowanych przepisów (jeśli oczywiście jest to możliwe). Jednak nawet po 30 września 2013 roku, w sytuacji, gdy kasy nie da się odpowiednio sformatować, możliwe będzie jej stosowanie aż do zużycia.
Najnowsza interpretacja Ministra Finansów z dn. 12.09.2013 r. dostępna jest na stronie naszego Urzędu www.us.krotoszyn.pl oraz na stronie www.mf.gov.pl w zakładce Komunikaty.
Eliza Karolak
*zajrzyj również na stronę Urzędu Skarbowego