Kolejna jesień teatralna w ramach programu Teatr Polska wystartowała w Krotoszynie we wrześniu. W tym roku zobaczymy w naszym mieście aż dziesięć wyselekcjonowanych spektakli teatrów z całej Polski (w tym jeden finansowany z projektu Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie). Dokłady rozkład jazdy spektakli w załączniku obok. Bilety na każdy ze spektakli są dostępne w sprzedaży internetowej oraz w kasach Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury i Kina 3D Przedwiośnie. Koszt biletu na jeden spektakl to 15 zł.
25.10, godz. 19.00
sala Kina 3D Przedwiośnie
"OJCZYZNA" KUP BILET!
Teatr Polski w Poznaniu
scenariusz i reżyseria: Justyna Sobczyk
autor: Krystyna Miłobędzka
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Jakub Drzastwa
asystent scenografa: Emil Wysocki
muzyka: Robert Piernikowski
ruch sceniczny: Janusz Orlik
reżyseria świateł: Justyna Łagowska
obsada: Mariusz Adamski, Piotr B. Dąbrowski, Barbara Krasińska, Paweł Siwiak, Ewa Szumska
premiera: 12 marca 2016 roku
Kiedy dorosły staje przed pytaniem dziecka, czym jest ojczyzna i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Twórcy spektaklu podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA. Zabawa prowadzona przez Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by rozumieć otaczającą rzeczywistość.
Czas trwania spektaklu: 1 godzina 10 minut
Spektakl dla widzów od 6 lat
Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.
Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar - dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach "teatru objazdowego" zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.
Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.