Samorząd Uczniowski

Dodane przez: admin on Październik, 27 2014

Uczniowie mają głos

             W pierwszy czwartek października (04.10.) w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach odbyły się wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego.
             W szranki stanęło 17 kandydatów z klas 4-3gimnazjum, którzy w tygodniu poprzedzającym wybory prowadzili kampanie wyborcze i przedstawiali swoje propozycje działań – zarówno na plakatach, jak i podczas debaty. W demokratycznym głosowaniu mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkoły, pod warunkiem, że w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym okazali się legitymacją szkolną.
              Po podliczeniu głosów komisja wyborcza ogłosiła wyniki, przedstawiając 10 członków zarządu SU. Nowym przewodniczącym naszej szkoły został Kacper Kowal, wraz z nim działać będą: Fryderyk Nabzdyk, Zuzanna Garbarek, Jakub Gruszczyński, Mateusz Kościółek, Michalina Tomczyk, Adrian Jakubek, Agata Szulc, Zuzanna Klonowska oraz Oliwia Ratajczyk. 
              Samorząd Uczniowski będzie miał okazję zaprezentować się pierwszy raz 12. października, przygotowując uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Galeria zdjęć…

Papierowe czary

W szkole czas płynie bardzo szybko… Niedawno zabrzmiał pierwszy, wrześniowy dzwonek, a już za sobą mamy Boże Narodzenie, ferie zimowe, Wielkanoc i nawet majówkę, wszyscy więc odliczamy czas do wakacji.

W naszej szkole każda zmiana pory roku odzwierciedlana jest poprzez dekoracje korytarza. W grudniu nie zabrakło pachnącej choinki i magicznych gwiazdek zwisających z każdej lampy. Potem pojawiły się jaskółki, krokusy i żonkile symbolizujące nadejście wiosny. Od połowy maja czekamy natomiast na lato z kolorowymi motylami i ogromnymi stokrotkami.

Skąd biorą się te papierowe czary na szkolnych korytarzach? To zasługa naszego Samorządu Uczniowskiego, który pod opieką pań: Marzeny Karwik i Pauliny Radojewskiej odrysowuje, wycina, laminuje, wiesza, zdejmuje, znów odrysowuje, wycina… i tak przez cały rok… 😉

Dziękujemy również p. Agacie i p. Bernadecie za nieocenioną pomoc!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Randki na walentynki

  W cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II mężczyźni do 37 roku życia nie mogli wchodzić w związki małżeńskie. Podobno najlepszymi żołnierzami byli legioniści bez rodzin. Biskup Walenty złamał zakaz nieczułego cesarza i błogosławił nielegalne małżeństwa. Za to wykroczenie został wtrącony do więzienia, a późnij pozbawiony głowy. Ścięto ją, o ironio, 14 lutego, był wtedy rok 269. Swoją wyrozumiałość dla zakochanych Walenty przypłacił życiem. Dziś jednak 14 lutego kojarzy się zupełnie inaczej – z miłością i tajemniczymi kartkami w kształcie serduszek. Mimo, iż dzień zakochanych przypadł w tym roku podczas naszych ferii zimowych, to i tak nie odmówiliśmy sobie świętowania!

        Z tej okazji w czwartek 8. lutego Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami przygotował dla uczniów romantyczną niespodziankę – Randkę w ciemno. Spośród zgłoszonych wcześniej uczniów wylosowano trzech wybierających: dwóch chłopców i jedną dziewczynę. Ich zadaniem było wytypowanie osoby najbliższej swojemu sercu na podstawie jej odpowiedzi na pytania zadane przez prowadzącego. Tylko odpowiedzi były tu istotne, ponieważ tożsamość potencjalnych kandydatek i kandydatów pozostawała tajemnicą – wszyscy byli ukryci za kotarą. Przy tej zabawie nie zabrakło licznych emocji, tremy oraz śmiechu i podpowiedzi kierowanych ze strony zgromadzonej publiczności. W efekcie tej walentynkowej imprezy powstały trzy pary, na które czekały słodkie nagrody.

         Poza zaskakującym teleturniejem, który w naszej szkole był nowością, nie zabrakło tradycyjnych zwyczajów. Przez cały tydzień poprzedzający ferie działała Poczta Walentynkowa przygotowana przez uczennice klasy IIIg. Dzięki niej każdy zakochany mógł wysłać kartkę dla swojej sympatii.

Galeria zdjęć…

Z sercem na dłoni

Zbiórka podarunków dla wychowanków Domu Dziecka w Pleszewie stała się już w naszej szkole tradycją.

Samorząd Uczniowski kontynuował ją również w tym roku, w czasie rekolekcji wielkopostnych. Wspólnie z całą społecznością szkoły i z pomocą księdza proboszcza przygotował paczki dla tych najbardziej potrzebujących.

Kolejny raz udało się zebrać mnóstwo wielkanocnych podarków – od zabawek i przyborów szkolnych, po słodycze i podstawowe artykuły spożywcze. Wszystko z ledwością zmieściło się do samochodu i oczywiście wywołało moc uśmiechów na twarzach dzieci z Pleszewa.

 

 

Szkoła Demokracji

Od września 2017 roku w naszej szkole realizowany jest , przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, program „Szkoła demokracji”. W programie wyodrębnionych jest 7 obszarów funkcjonowania placówki, które decydują o tym, czy szkoła jest miejscem wspierającym partycypację i samorządność uczniowskąW każdym z obszarów przygotowane zostały propozycje wyzwań, jakie zespół szkolny może podjąć, żeby zmienić swoją szkołę.

       Dotychczas udało się nam zrealizować trzy wyzwania: wybory do Samorządu Szkolnego oparte o przygotowaną ordynacje wyborczą, zorganizowanie samodzielnie wydarzenia wpisanego w kalendarz szkolny („Imieniny Andrzeja”), przygotowanie działania skierowanego dla naszych sąsiadów z otoczenia szkoły („Z wizytą w Narnii”). To ostatnie wyzwanie zostało dostrzeżone przez koordynatorów programu, uznane za „dobrą praktykę” i opisane w comiesięcznym newsleterze. (https://prezi.com/p/5-ow9q8ohxsj/)

   Relacje z wykonania wyzwań Szkoły Demokracji publikujemy  na specjalnie przygotowanej platformie internetowej.

 

Na imieninach u Andrzeja …

Imieniny Andrzeja, czyli popularne andrzejki, to święto, w którym uczniowie naszej szkoły biorą udział co roku. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaplanowali i przeprowadzili dyskotekę. Przygotowań było wiele, zwłaszcza, że nowo wybrany SU pracował nad tym przedsięwzięciem zupełnie sam. Przewodnicząca rozdzieliła zadania, należało do nich: uzyskanie zgody pani Dyrektor i wyznaczenie godzin zabawy, znalezienie opiekunów wśród nauczycieli, rozdanie i zebranie zgód, umieszczenie informacji na gazetce SU, przygotowanie kawiarenki, stworzenie playlisty, zabezpieczenie i dekoracja sali gimnastycznej oraz podłączenie sprzętu. Dyskoteka andrzejkowa odbyła się 22.11.2017 r., uczniowie bawili się przez trzy godziny, od 17:00 do 20:00. Każdy z przychodzących musiał przed wejściem podpisać się na liście gości, co kontrolowali przedstawiciele SU. Hasłem przewodnim zabawy był Bal w Hogwarcie. O oprawę tematyczną zadbała klasa IIIg. Jej przedstawiciele na początku dyskoteki przeczytali fragment książki pt. Harry Potter i Czara Ognia, a następnie, dzięki krótkiej inscenizacji, wprowadzili wszystkich na parkiet. Tym razem udało się uniknąć sporów dotyczących muzyki – tydzień przed planowaną dyskoteką każdy z uczniów szkoły mógł wrzucić do muzycznego pudełka swoje propozycje piosenek, które pojawiły się podczas szkolnej zabawy. Na andrzejkach nie mogło także zabraknąć salonu wróżb! Najstarsi uczniowie zadbali o to, aby ich młodsi koledzy i koleżanki poznali swoją świetlaną przyszłość – było lanie wosku, przebijanie serc z imionami, a nawet czarodziejska kula. W czasie dyskoteki działała także kawiarenka, dzięki której głodni i spragnieni tancerze mogli się posilić. Prowadzili ją przedstawiciele SU przy wsparciu klasy IIg i członkiń Rady Rodziców. Zabawa andrzejkowa nie trwała wprawdzie do białego rana, ale i tak tańcom i śmiechom nie było końca. Po godzinie 20 zmęczonych uczniów odebrali rodzice, a Samorząd Uczniowski został, żeby wspólnie…posprzątać.

Galeria zdjęć…

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W dniu 28 września 2016 roku w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, które na stałe już zagościło w kalendarzu szkolnych uroczystości. Uczniowie szkoły podstawowej, Samorząd Uczniowski z opiekunami spotkali się po południu, by uczcić nadejście jesieni. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka. Zajadały się  ziemniaczanymi smakołykami, które zostały przygotowane przez mamy. Wielką niespodzianką był mecz piłki nożnej pomiędzy Kartofelkami – Kardkorowymi Pyrami – Pyrkowiczami. W jesiennym święcie wzięły także udział biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej. Panie bibliotekarki na ten dzień przygotowały opowiastki napisane gwarą wielkopolską Okrakiem na ryczce – Jana Rosika. Starsi uczniowie czytali młodszym fragmenty opowiastek W słotne dni, Nowy rok szkolny się zaczyna, Na grzyby. Nie obyło się bez śmiechu, gdyż gwara wielkopolska  była dla niektórych nie lada gratką. Tego dnia pogoda dopisała, więc dobry humor nikogo nie opuszczał.  Kolejne jesienne święto już za rok …

Galeria zdjęć…

Dynia jak malowana…

W październiku Samorząd Uczniowski i filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach ogłosiły i przeprowadziły konkurs plastyczny pt. ,,Najładniejsza dynia’’. Uczniowie przez tydzień przynosili prace do biblioteki. Najzabawniejsze i najbardziej pomysłowe   dynie zostały nagrodzone. Celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej dzieci przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych i umożliwienie im prezentacji własnych dokonań twórczych. Do końca października br. zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę wspaniałych dyń, królowych jesieni .

Jury w składzie : p. Sabina Rybakowska , p. Sylwia Paluszkiewicz i p. Maria Kościółek ( Rada Rodziców ) wybrało najwspanialsze dynie.

Finaliści konkursu : I miejsce Konrad Piotrowiak, II Adaś Piasecki, III Gabryela Ratajczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni . Serdecznie gratulujemy!

Galeria tutaj…→

P1140450

Przewodnicząca Weronika Garbarek
Z – ca przewodniczącej Weronika Gręda
Skarbnik Maria Kostka
Członkowie Kornelia Kowal
  Michał Jurdeczka
  Jakub Klonowski
  Dariusz Naskrętski
  Karolina Garbarek
  Nadzieja Dolata
  Zuzanna Fabisiak                            Szymon Fabisiak                             Michał Walczak                                   Kacper Jankowski                        Barbara Gręda                             Antoni Selwat
Poczet Sztandarowy Błaszyk Mateusz
  Klaudia Gruszczyńska
  Aleksandra Krawczyk
Poczet Sztandarowy rezerwowy Praczyk Marcin                              Agata Krystek                           Liliana Szymczak
   
   
Opiekunowie SU p. Katarzyna Grabczan-Mikołajczyk
  p. Sabina Kot
   
 
   

 

Samorząd Uczniowski podsumował pierwsze półrocze 2014/2015.

P1150332P1150336P1150337