Narodowe Święto Niepodległości w Benicach …

Dodane przez: admin on Listopad, 20 2018

10. listopada społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach oraz mieszkańcy okolicznych wsi wzięli udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, której przewodniczył proboszcz ksiądz Rafał Kopis. Następnie zebrani uczestniczyli w akademii Dla Niepodległej przygotowanej przez uczniów oraz panie Dyrektor Sabinę Rybakowską, Agnieszkę Rybę oraz Bogumiłę Pawlik-Berek.

Wstępem do spotkania stały się słowa Jan Pawła II, dla którego Ojczyzna była największym dobrem, a wolność jedną z najważniejszych wartości. Recytatorzy przypomnieli zebranym wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polaków do wolności. Mowa była o 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem. Podkreślono, że marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Uczczono Tych, którym zawdzięczamy suwerenne państwo. Wspomniano ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, generała Henryka Dąbrowskiego, Józefa Hallera. W murach benickiego kościoła rozbrzmiały polskie nuty – Roty, Warszawianki oraz poloneza Ogińskiego Pożegnanie Ojczyzny. Zebrani wysłuchali w zadumie utworów o Ojczyźnie oraz wspólnie z uczniami odśpiewali pieśni patriotyczne – O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki białych róż, Ułani, ułani, Pierwsza brygada, Piechota… Na koniec uroczystości przygotowano niespodziankę. Przed kościołem na przepięknym koniu o imieniu Szafran, pojawił się św. Marcin, w jego rolę wcielił się pan Wojciech Zimmermann. Biskup z Tours częstował zebranych rogalami świętomarcińskimi, które upiekły Koła Gospodyń Wiejskich z Ustkowa i Wielowsi oraz rodzice benickich uczniów.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspólnie świętować wolność Niepodległej, narodu i każdego z nas, świętować setne urodziny niepodległości Polski w naszym małym zakątku Ojczyzny – Benicach.