Niezwykłe spotkania

Dodane przez: admin on Styczeń, 25 2017

Wszyscy, nie tylko dzieci, patrzymy w gwiazdy, szukając odpowiedzi dla swoich pytań.

 Pisarka Pani Dorota Mularczyk w Benicach…

4 października benicką  szkołę odwiedziła niezwykła osoba – pisarka Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży.

W spotkaniu autorskim  wzięli udział uczniowie klasy III oraz IV-VI szkoły podstawowej. Najpierw uczniowie wysłuchali niezwykłej opowieści o pszczołach – „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność”. Następnie pani Mularczyk opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła  w swym wystąpieniu rolę książek w życiu dzieci i młodzieży. Na zakończenie uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące książek i jej twórczości. Zakupili również książki, na których autorka złożyła autograf. Pani Mularczyk podarowała swoje książki do biblioteki szkolnej z dedykacją dla wszystkich uczniów benickiej szkoły. Pani dyrektor Sabina Rybakowska wręczyła pisarce pamiątkowego ptaszka – symbolizującego niezwykły  świat jej książek.

Uczniowie wzięli udział – konkurs na „Imię dla Najpiękniejszej Potworzycy z Magicznego Świata”. Organizatorami konkursu była pani Dorota Mularczyk – autorka książek dla dzieci i młodzież oraz Biblioteka Publiczna Miejska w Łodzi filia nr 2. Dziś już wiemy, że zwyciężyło w konkursie imię wymyślone przez Kamilę Adamiak – uczennicę klasy V. Imię to będzie nosiła bohaterka kolejnej powieści Pani Mularczyk, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem.

Organizatorki – panie bibliotekarki Beata Kordus oraz Bogumiła Pawlik-Berek kierują podziękowania za wsparcie finansowe przy zorganizowaniu spotkania do Pana Wojciecha Półrolniczaka – „Biuro Obrotu Nieruchomościami INWESTOR”, Pana Jana Zycha – sołtysa Benic oraz Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Benicach.  

Galeria zdjęć…

 

Pan  Czesław Roszczak w Benicach …

Dnia 18.01.2017 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Benicach gościliśmy niezwykłego człowieka – pana  CzesławaRoszczaka – mistrza świata weteranów w lekkoatletyce. Mieszkaniec podkrotoszyńskich Łagiewnik wziął udział w rozgrywanych na przełomie października i listopada w australijskim Perth Mistrzostwach Świata Mastersów w Lekkiej Atletyce. Jako najlepszy zawodnik ekipy polskiej przywiózł złoty medal, cztery srebrne medale oraz rekord Polski w pięcioboju rzutowym. Choć ma 72 lata aktywnie uprawia sport. Podczas spotkania pan Czesław opowiadał uczniom o swoich osiągnięciach sportowych. Podkreślał rolę sportu w życiu młodych ludzi. Zaraził uczniów swoją aktywnością i pasją. Uczniowie byli bardzo zafascynowani postawą naszego gościa, jego osiągnięciami oraz  opowieściami o licznych podróżach po świecie. Dziękujemy, że przyjął zaproszenie pana Mariusza Marcisza i przybył do benickiej szkoły. Warto podkreślić, że spotkania z niezwykłymi ludźmi stały się w naszej szkole już tradycją…

Galeria zdjęć…

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOŁA ŁOWIECKIEGO „KUROPATWA” NR 11 W KROTOSZYNIE

We wtorkowe przedpołudnie 13 maja 2014 r.  uczniowie klas IV – VI naszej szkoły spotkali się z łowczymi Koła Łowieckiego „Kuropatwa” nr 11 w Krotoszynie. Celem spotkania  było  zainteresowanie uczniów łowiectwem  oraz tematyką leśną, podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W czasie spotkania  z myśliwymi uczniowie  zgłębiali  tajniki świata przyrody z najbliższego otoczenia. Jak się okazuje przyroda dostępna nawet w zasięgu ręki może być nieznana, ciekawa i tajemnicza. Podczas spotkania, dzieci poznały akcesoria myśliwskie – w tym broń, amunicję, ubiory, sposoby wabienia zwierząt, posłuchały sygnałów łowieckich, uczyły się rozpoznawać ptaki słuchając odgłosów przyrody. W trakcie prelekcji uczestnicy  dowiedzieli  się też, że myślistwo to nie tylko redukcja nadmiaru zwierząt ale także dokarmianie , liczenie zwierzyny a także prace renowacyjne. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze,  uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące łowiectwa. Zdobytą wiedzę będą poszerzać w czasie kolejnych spotkań w terenie.

BLIŻEJ CHMUR…

Dnia 16.04.2014 r.  w ramach  spotkań z „ciekawymi ludźmi” na specjalne zaproszenie  przybył do naszej szkoły człowiek gór – Pan Paweł Rudnicki. Jest to  alpinista-zdobywca wielu szczytów. Spotkanie z młodzieżą miało charakter rozmowy, w trakcie której można było dowiedzieć się o jego pasji, wyprawach, a także o samych górach, o ich pięknie i zarazem  czyhających  na człowieka niebezpieczeństwach.  Wiele osób może zastanawiać się: „ Czy warto tak ryzykować życiem, wchodząc na szczyt w trakcie szalejącego wiatru czy trzaskającego mrozu?”.  Alpinista  bez cienia wątpliwości zapewniał, że warto, bo to jego pasja, która nadaje sens  życiu. Pan Paweł ujął uczniów  pogodą ducha  i optymizmem.  Opowiadał  o swojej ostatniej wyprawie na szczyt Kaukazu. Charakteru rozmowie nadawały slajdy z wyprawy. Młodzież interesowało bardzo, jaki strój trzeba skompletować, aby wejść na szczyt. Nasz gość zaprezentował kombinezon alpinistyczny, buty, raki i inne przedmioty niezbędne podczas wyprawy i ataku na szczyt. Spotkanie udowodniło młodzieży, że  warto pielęgnować marzenia i mieć pasję. Nie wolno się zrażać przeciwnościami, bo to właśnie upór pomaga  rozwijać  swoje człowieczeństwo. Góry uczą pokory, i może dlatego opowieści alpinisty  i jego refleksje o samym życiu podróżnika  wszystkim zebranym się spodobały.

 

DZISIAJ W BETLEJEM

„Dzisiaj w Betlejem”  – to tytuł kolejnego w cyklu „Spotkań z ciekawymi ludźmi”, które od dwóch lat realizujemy w naszej szkole. W czwartek 19 grudnia zaprosiliśmy dzieci i młodzież do obejrzenia i wysłuchania relacji z podróży do Ziemi Świętej chcąc im ukazać obecne Betlejem, współczesną, niełatwą jego historię, uwikłania polityczne i religijne oraz walory turystyczno – podróżnicze. Gościem honorowym była pani Małgorzata Mielcarek, na co dzień zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Krotoszynie, w czasie wolnym pasjonatka podróży po świecie.

Lekcję o Betlejem rozpoczęła nauczycielka historii, pani Agnieszka Ryba ukazując przeszłość Żydów, narodu rozpierzchłego po świecie, poszukującego swojego miejsca na Ziemi. Pani Agnieszka wyjaśniała młodzieży trudną historię Izraela i Palestyny, mówiła o rozegranych wojnach, codziennych konfliktach, największych atakach terrorystycznych.

Kolejna część prezentacji dotykała tematu różnych religii, które współistnieją w Betlejem: Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów. Dyrektor Sabina Rybakowska pokazała miasto, które otaczają obecnie wysokie mury i zmilitaryzowane ogrodzenia, zamieniając mające 4000 lat Betlejem w wirtualne więzienie dla palestyńskich, chrześcijańskich i muzułmańskich obywateli. Palestyńczycy mają nadzieję, że mur kiedyś zniknie, podobnie jak Mur Berliński.

Pani Małgosia Mielcarek opowiedziała zebranym o swojej podróży do Ziemi Świętej. Betlejem, Jerozolima, Nazaret, Jezioro Galilejskie, rzeka Jordan, Morze Martwe – to jedne z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc na Bliskim Wschodzie, które wywarły największe wrażenie na turystce z Polski. Miejsce, gdzie narodził się Jezus to świątynia wypełniona lampkami oliwnymi i przepełniona turystami, daleka od bogactwa i przepychu. Wokół niej gromadzą się, handlują palestyńscy chrześcijanie, u których można kupić wykonane z drewna oliwnego stajenki z figurami Świętej Rodziny. Ponieważ Betlejem znajduje się w Autonomii Palestyńskiej, codziennością jest widok modlących się w stojącym obok betlejemskiej świątyni meczecie. Betlejemskie miejsce Narodzenia nie przypomina tradycyjnych wyobrażeń, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale tym samym urzeka innością i tajemniczością. W prezentacji naszego Gościa nie zabrakło pięknych turystycznie zakątków, jak chociażby Pustynia Judzka oraz ciekawostek przyrodniczych: egzotycznych krzewów i kwiatów. Niecodzienny widok Beduinów czy wielbłądów – taksówek na obrzeżach Betlejem w niejednym z widzów zrodził marzenie o dalekiej podróży.

Bardzo dziękujemy pani Małgosi Mielcarek za przedświąteczne spotkanie i piękną lekcję o tradycji, kulturze i religiach Bliskiego Wschodu oraz przekazanie osobistych wrażeń i emocji z podróży do Betlejem.

 

127

SPOTKANIE Z PANEM CZESŁAWEM HERBĄ

W czwartek 3 października uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu z panem Czesławem Herbą. Pan Czesław pochodzi z okolic Drohobycza, obecnie mieszka w Krotoszynie. W czasie wojny razem  ze swoją rodziną został zesłany na Sybir, do obozu pracy Tiulugany, nad Irtyszem, tysiąc kilometrów od Omska.Uczniowie mieli możliwość wysłuchania historii dotyczącej życia codziennego Polaków w syberyjskiej tajdze. Była to dla nich niecodzienna możliwość spotkania z naocznym świadkiem historii.

Pan Czesław jest również autorem książki  „ Wspomnienia Sybiraka”, która ukazała się nakładem Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

 spotkanie-5

 

 SPOTKANIE GIMNAZJALISTÓW Z PAULEM HACKINGIEM – NATIVE SPEAKEREM Z  MINNESOTY

14 maja br. gościem w naszej szkole był pan Paul Hacking pochodzący z Minnesoty (USA) a na stałe mieszkający w Polsce. Paul jest na co dzień wykładowcą w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu, w Polsce mieszka od 12 lat. Głównym celem „żywej lekcji” było propagowanie języka angielskiego wśród gimnazjalistów oraz wzmocnienie ich motywacji do nauki języka obcego. Przede wszystkim zaś, pogłębienie wiedzy uczniów na temat krajów anglojęzycznych oraz zapewnienie im kontaktu z native speakerem – „żywym językiem”. Najpierw uczniowie pod kierownictwem Pani dyrektor Sabiny Robakowskiej przygotowali oraz stworzyli w klasie „amerykański” klimat. Później, już podczas prezentacji, zafascynowani osobą Paula oraz sposobem przekazu informacji słuchali jego opowieści z zapartym tchem. Nasz gość okazał się bowiem bardzo zabawnym człowiekiem, potrafiącym pracować z młodzieżą. Dzięki poczuciu humoru, od początku zdobył sobie sympatię uczniów, by potem przedstawić informacje na temat Minnesoty oraz Stanów Zjednoczonych. Nasi gimnazjaliści, którzy swoją naukę języka angielskiego rozpoczęli dopiero w gimnazjum, mieli więc wyjątkową okazję sprawdzić swoją wiedzę językową a także – kulturową. Oprócz wspaniałej prezentacji popartej wieloma ciekawymi zdjęciami, uczniowie uczestniczyli w quizie nt. ogólnej wiedzy o Ameryce. Podzieleni na dwie grupy wszyscy dzielnie walczyli o każdy punkt. To była prawdziwa zabawa! Uczniowie byli zachwyceni spotkaniem – niejedni nie spodziewali się, że będą w stanie zrozumieć tak wiele w języku angielskim. Na koniec był czas na pytania do zaproszonego gościa. Najczęściej uczniowie pytali Paula o zainteresowania, o to, co mu się najbardziej podoba w Polsce, dlaczego zdecydował się tu zostać na stałe itp. Dzięki bardzo atrakcyjnej prezentacji oraz bezpośredniej rozmowie z panem Hackingiem, wszyscy obecni mogli pogłębić swoją wiedzę nt. Ameryki, a także sprawdzić własne umiejętności językowe w zakresie rozumienia ze słuchu i mówienia w języku angielskim. To było bardzo ciekawe wydarzenie dla wszystkich. Mamy nadzieję, że nie ostatnie.

img_0951

 

 

SPOTKANIE BENICKICH GIMNAZJALISTÓW Z JACOMIEN I HENKIEM GRAVEN Z HOLANDII

10 maja uczniowie I klasy gimnazjum w Benicach przeprowadzili wywiad z Jacomien i Henkiem Graven – Holendrami zaprzyjaźnionymi z naszą szkołą. Podczas spotkania gimnazjaliści mięli możliwość dowiedzieć się kilku  interesujących rzeczy o życiu w Holandii.

Najpierw uczniowie zapytali swych gości, od kiedy i jak często odwiedzają Polskę oraz co się im u nas najbardziej podoba. Dowiedzieli się, że Państwo Graven przyjeżdżają do Polski 6 razy w roku już od 25 lat. Wspomagają oni nie tylko naszą szkołę, zaopatrując ją w artykuły biurowe, ale także inne instytucje znajdujące się na terenie całego Krotoszyna jak np. szpital czy hospicjum. Naszym gościom bardzo podoba się nasz kraj. Cenią w nim przede wszystkim przyjacielskość, uprzejmość i to, że ludzie więcej czasu spędzają razem i sobie wzajemnie pomagają. Następne pytania dotyczyły systemu szkolnictwa w Holandii, nauki języków obcych, wakacji oraz tego, jak młodzi ludzie w tym kraju spędzają czas wolny. Uczniowie słuchali odpowiedzi na te pytania z zainteresowaniem. W Holandii dzieci zaczynają naukę w szkole, gdy ukończą 4 rok życia. Do 12 roku uczęszczają do szkoły podstawowej. Następny typ szkoły to szkoła średnia, do której uczęszczają uczniowie od 12-16 roku życia, ostatni typ to szkoła wyższa o różnych profilach. Uczniowie zaczynają uczyć się języka angielskiego w klasie 7 (2 godziny w tygodniu), ale już w szkole średniej muszą uczyć się 3 języków obcych (4-5 godzin w tygodniu). Młodzież spędza swój czas wolny w podobny sposób jak u nas – grając w piłkę nożną, oglądając telewizję, grając w gry komputerowe i spotykając się na dyskotekach. Uczniowie zadali, też kilka pytań dotyczących świąt Bożego Narodzenia i potraw narodowych. Usłyszeli, że popularnym daniem w Holandii jest Erwtensoup, czyli zupa z kiełbasy, mięsa i warzyw, którą Holendrzy jedzą często zimą. Jeśli chodzi natomiast o święta, to dowiedzieli się, że spożywają wtedy  potrawy z dziczyzny np. z sarny czy zająca.

Spotkanie z holenderskimi przyjaciółmi było dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Nie tylko pogłębili wiedzę na temat życia w Holandii, ale przede wszystkim sprawdzili swe umiejętności i zdolności językowe. Mamy nadzieję, że takich okazji do rozmów będzie jeszcze wiele.

 

047

 

SPOTKANIE Z PANIĄ ZOFIĄ KAMIONOWSKĄ

ZE STOWARZYSZENIA „DZIECI HOLOCAUSTU” W POLSCE

W Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Benicach odbyły się obchody Dni Kultury Żydowskiej, które trwały pięć dni – od 18 do 22 marca. Projekt przygotowany przez panią dyrektor Sabinę Rybakowską oraz nauczycielki – panią Agnieszkę Rybę oraz Bogumiłę Pawlik – Berek miał na celu upowszechnianie wiedzy o historii, tradycji i kulturze żydowskiej,  poznanie losów krotoszyńskich Żydów i ochrona ich dziedzictwa kulturowego.

Każdy dzień obfitował w różnorodne działania. Niezwykle poruszające okazało się dla nauczycieli i uczniów gimnazjum spotkanie z panią Zofią Kamionowską ze Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, które odbyło się 20 marca. Ta niesamowita osoba przyjechała, by opowiedzieć naznaczoną tragizmem historię swego życia i narodu żydowskiego. Ze wzruszeniem opowiedziała nam o przerażających doświadczeniach Żydów w okresie  II wojny światowej. Wojna zabrała Jej najbliższych, Ona ocalała z Holocaustu dzięki polskiej rodzinie. Jak sama mówi,  przeżyła, by dawać świadectwo prawdy. Dlatego też spotyka się z młodymi ludźmi, by przypominać im o tragicznych losach Żydów i Polaków, by walczyć z uprzedzeniami, by uczyć ich tolerancji i szacunku dla drugiego człowiek bez względu na odmienność religijną, kulturową, polityczną czy społeczną. Wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi Jednego Boga – powiedział na zakończenie nasz gość.  Dla uczniów była to nie tylko żywa lekcja historii, ale także lekcja człowieczeństwa. Pani Zofia wspólnie z uczniami wzięła udział w warsztatach tanecznych – prowadzonych przez panią Małgorzatę Godorowską –  podczas których poznali tańce żydowskie. Uczestniczyła także w zajęciach plastycznych. Przyglądała się, jak najmłodsi uczniowie pracowali nad żydowskimi wycinankami. Spotkanie z panią Zofią Kamionowską na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wierzymy, że przeznaczenie sprawi, że jeszcze kiedyś zawita do naszej szkoły.

Obraz1

 

 

LEKCJE O SEJMIE Z POSŁEM MACIEJEM ORZECHOWSKIM W BENICACH

W czwartek 4 października w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Benicach odbyły się niezwykłe lekcje. Lekcje wiedzy o społeczeństwie przeprowadził poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Maciej Orzechowski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II i III gimnazjum. Zajęcia dotyczyły pracy parlamentu. Parlamentarzysta omówił – między innymi – funkcje sejmu, wskazał obowiązki posłów, nakreślił, jak wygląda obecna scena polityczna. Odpowiedział również na przygotowane przez gimnazjalistów pytania. Młodzież zainteresowała tematyka ustaw, nad którymi poseł z Krotoszyna ostatnio pracował. Lekcje były wyjątkowo ciekawe, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przedstawiającej pracę sejmu „od kuchni”. Dla uczniów była to niecodzienna możliwość bezpośredniego spotkania z posłem.

007